AMP, Accelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelmektedir ve 2015 tarihinde Google tarafından üretilmiştir. Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfaları, minimum HTML ve sınırlı Javascript’e dayanan açık kaynaklı bir girişimdir. AMP içeriği, Google’ın AMP önbelleğinde barındırılır ve daha sonra kullanıcılar, arama motorlarında sonucunuzu tıkladıklarında ziyaretçilerinize anında sunulur.

AMP girişimi hem Google hem de Twitter tarafından desteklenmektedir ve projenin amacı web içeriğinin mobil kullanıcılar için daha hızlı yüklenmesini sağlamaktır. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar her uygulama, tarayıcı ve web görüntüleyicide düzgün çalışır.

Her SEO Uzmanı için AMP çok önemlidir.

Google AMP Avantajları

AMP, yavaş internet bağlantılarına sahip mobil ziyaretçiler için kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştirir. İçeriğinizi zayıf ama hızlı hale getirir, bu da ziyaretçilerinizin sitenizin yüklenmesini beklemek zorunda kalmayacağı anlamına gelir. AMP sayesinde web siteleriniz daha fazla trafik alır.

Google, mobil arama sonuçlarında artış sağlayarak AMP kullanımını teşvik ediyor. Sitenize AMP eklemek, SEO performansınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

AMP standartlarına uygun site içeriği, Google mobil arama sonuçlarının üst kısmında görünme şansına sahiptir, bu da sitenizin görünürlüğünü büyük ölçüde artırabilir.

Sitenizde AMP’e sahip olmak, barındırma sunucularınızdaki yükü azaltacak ve bu da web sitesi performansının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Google AMP Dezavantajları

AMP sınırlı bir HTML, JavaScript ve CSS kümesi kullandığından, içeriğinize belirli özellikleri ve widget’ları kolayca ekleyemeyebilirsiniz. AMP eklemek, CTA’lar (Harekete Geçirici Mesajlar), paylaşım düğmeleri ve diğer dinamik komut dosyaları eklemenizi engelleyebilir.

Sitenizde reklam yapma fırsatlarını sınırlayabilir. AMP içeriğinde reklamlara izin verilirken, bunları eklemek ‘AMP olmayan mobil’ bir sayfadan daha zordur. Google desteklenen reklam türlerini genişletmek için çalışıyor, bu yüzden bunun nereye gideceğini zamanla göreceğiz.

AMP’i sitenize kurmaya ve yapılandırmaya karar verirseniz ve daha sonra fikrinizi değiştirip kaldırırsanız, 301 yönlendirmelerini AMP olmayan yayınlara geri döndürmeniz gerekecektir. Bu büyük bir sorun değil, AMP’i yüklemeden önce dikkate alınması gereken bir durumdur.

WordPress Eklentisi ile AMP

WordPress kullanıcısıysanız AMP’i eklentiler ile kolayca kurabilirsiniz. Varsayılan sürüm, AMP kurulumunuzu özelleştirmek için minimum sayıda özelliğe sahip olsa da, seçenekleriniz ek eklentiler yardımıyla genişletilebilir. Şimdi, madde madde eklentimizi nasıl kuracağımızı inceleyelim.

  1. Öncelikle Eklentiler’e  gidin, WordPress panonuzda Yeni Ekle > Arama çubuğuna ” AMP for WordPress ” yazın ve WordPress için doğru AMP eklentisini arayın, kurun ve etkinleştirin
  2. Ardından, kontrol panelinizdeki yeni görünüm, AMP sekmesine gidin. Bu, AMP özelleştirici sayfasını getirecektir. Bir kez orada, Tasarım sekmesini seçin
  3. Burada, WordPress AMP sitenizin görüntülenme şeklini özelleştirebilir ve sitenizi canlı hale getirmeden önce herhangi bir değişikliği ön izleyebilirsiniz. Sitenizin metnini, bağlantısını ve arka plan rengini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, siteniz için açık veya koyu (yani siyah veya beyaz) bir renk şeması isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. Değişikliklerinizden memnun kaldığınızda, ekranın üst kısmındaki Yayınla seçeneğine tıklamanız yeterlidir
  4. Ayrıca yayınların, sayfaların veya her ikisinin de WordPress AMP’de görüntülenmesini isteyip istemediğinizi ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, WordPress kontrol paneline dönün ve AMP > Genel’e gidin
  5. Orada,  WordPress AMP’nize dahil etmek istediğiniz seçenekler için Posta Türü Desteği altındaki kutuları  işaretleyin ve  Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın

Sitenizi yapılandırmayı bitirdiğinizde değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın. Sitenize temel AMP işlevselliği eklemek istiyorsanız, WordPress için AMP mükemmel bir eklentidir.