Anahtar kelime araştırması, SEO’nun ilk ve en önemli adımıdır. Anahtar kelime araştırması yapılmadan SEO çalışmaları yapılmaya çalışılırsa sonuç olumsuz olacaktır. Anahtar kelime araştırmasını doğru bir şekilde yapmak da oldukça önemlidir. Öyleyse okumaya devam edin. Çünkü size değerli bilgiler vereceğim.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime araştırması SEO’nun ilk ve en önemli adımıdır ve SEO Uzmanı içinde en önemli çalışmadır. Şöyle düşünün, gömleğinizin bir düğmesini yanlış iliklerseniz diğerlerinin yanlış boğuma iliklenmesi kaçınılmazdır değil mi? Bu yüzden bunu doğru yapmalıyız. Anahtar kelimeleriniz, SERP’lerde sıralanmasını en çok istediğiniz arama sorgularıdır.

Anahtar kelimeleriniz, web sitenizi, yaptığınız işi ve hedef kitlenizi yansıtmalıdır. Arama motorları üzerinden bu tarz araştırmaları yapmak da çok önemlidir. Çünkü hedef kitlemizin, hangi sorguları kullandığını bilmemiz elzemdir.

Bu çalışmalar ile web sitesi sahipleri, siteleri için daha fazla organik trafik elde etme şansına sahip olacaklardır. Anahtar kelimeleri düzenli şekilde araştırmalı ve takip etmeliyiz. Ta ki web sitemiz yok olana kadar!

Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi

Doğru kelimelere odaklanmalısınız. Hedef kitlemizin kullanmadığı anahtar kelimeleri hedeflemek ne kadar mantıklı? Örneğin, bizim anahtar kelimemiz, “araba fiyatları” olsun. Yani bir internet kullanıcısı arama motoruna bu sorguyu yazdığı zaman bizim web sitemiz ile karşılaşmasını istiyoruz. O halde başlıca, bu kelimenin zorluğuna, rekabetine, aylık trafiğine bakmalıyız. Bu konuda çok sayıda araç mevcut.

Ahrefs ile Google Ads bize yol gösterecek! Ahrefs’de bulunan, Anahtar Kelime Zorluk Denetleyicisi ile Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı bizim sağ ve sol kolumuz olmalı. En azından benim için öyle.

İlgili anahtar kelimemizi Ahrefs üzerinden araştırdığımız zaman bize bazı veriler verecektir. Örneğin, “hard” ya da “super hard” gibi. Böyle bir durumda bizler bu anahtar kelimenin zor olduğunu anlayabiliriz. Fakat unutmayın, Ahrefs bu değerlere Backlink bazında bakıyor.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalı?

Hedef kitlemizi web sitemizde görmek istiyoruz. Bunun için öncelikle az önce bahsetmiş olduğumuz örnekten devam edelim. Bizim bir galerimiz olsun ve bir de web sitemiz. Bizim nihai amacımız bir kullanıcı Google’a, “araba fiyatları” yazdığı zaman karşısına çıkmak olsun. Öncelikle Ahrefs üzerinden anahtar kelimenin zorluğuna bakmalıyız. Hatırlatmakta fayda var, Ahrefs bu değerlere Backlink bazında not veriyor. Örneğin, bir kelime Ahrefs anahtar kelime planlayıcı’da, “easy” yani kolay olarak görünürse bu iyi bir haberdir. Çünkü bu anahtar kelimenin zorluk seviyesi, “kolay” dır.

Daha farklı bir çalışma için mutlaka Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı kullanmalıyız. Google daha farklı kriterlere göre bir anahtar kelimeyi zor ya da kolay olarak belirliyor. Biz ne olursa olsun bu iki aracı kullanmalıyız. Tabi onlarca farklı araç var ve onları da deneyebilirsiniz.

Aşağıda süreci sırasıyla ele aldım;

  1. Diğer sitelerden farklı olan ne?
  2. Anahtar kelimeleri araştırın
  3. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri dikkate alın
  4. Anahtar kelimenin rekabeti ne durumda?
  5. Arama amacına yatkınlık

Şimdi bunları sırayla açalım;

1- Bizler bir içerik oluşturduğumuzda bu kullanıcının hangi amacına karşılık geliyor? Bunu iyi kavramalıyız. Diğer sitelerde olmayıp da bizim sitemizde olan şey ne? Soruları bize doğru adımlar atma konusunda yardımcı olacaktır.

2- Anahtar kelimenizi, Google önerilerinden tutunda Google Trends’e kadar araştırın. En çok bilen adam, en çok gezen adamdır.

3- Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde çoğunlukla rekabet daha azdır. Bu da sıralamadaki konumunuza doğrudan etki edecektir. Bu yüzden uzun kuyruklu anahtar kelimeleri gündeminize almanız iyi bir fikir olabilir.

4- Anahtar kelimenin rekabeti ne durumda? Bir anahtar kelimeye olan rağbet belki de en önemli unsurdur. O halde bunu araştırmalıyız. Bu konuda Ahrefs ve Google Ads bize yardımcı olabilir.

5- Eğer anahtar kelimeniz arama amacına uygun değilse bence fazla konuşmaya gerek bile yok. Örneğin, bizlerde bugün bir internet kullanıcısıyız. Google’a, “elma fiyatları” yazdığımızda karşımıza, “ayakkabı fiyatları” çıksın istemeyiz. İşte bunu arama motorları iyi biliyor. Bu yüzden arama amacına uygun çalışmalar yapmalıyız.

BONUS

Yalnızca anahtar kelimeniz arama amacına uygun olmamalı. Aynı zamanda web sitenizde arama sorgusuna uyumlu olmalıdır. Örneğin, bir blog sitesi hiçbir zaman, “SEO” kelimesinde zirveye oynayamayacak. Çünkü Google, “SEO” kelimesini firmalar/ ajanslar için kapatmış durumda. Bunu anlamak birkaç arama yapmak kadar kolay olabilir. Ancak çoğu kişi bunu bilmez.

Bir kullanıcı bilgi almak istese weberro’yu ziyaret edebilir. Çünkü bu bir blog sitesidir ve blog sitesi genelde bunun için vardır.

Başka bir örnekte ise bir kullanıcı arama motoruna, “ayakkabı fiyatları” şeklinde arama yaparsa, satın alma modundadır. Google, o kullanıcı için e- ticaret sitelerini listeleyecektir.