SEO için anahtar kelime Araştırması oldukça önemli bir konudur. İnternet sitenizde yer alan içerikleriniz de doğru anahtar kelimeleri kullanarak, Google sıralamalarında üst sıraları hedefleyebilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeleri bulmanın ücretli ve ücretsiz olmak üzere farklı yöntemleri bulunmaktadır. Ücretli yöntemler, size anahtar kelimelerin tıklanma sıklığını, ne kadar trafik aldığını ve farklı bilgileri vermektedir. Google Ads Kullanımı Anahtar kelime bulma konusunda Google’ın bir uygulaması olan Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı ‘dan yararlanabilirsiniz. Ayrıca, Ads kullanımında bütçenizi aylık ya da günlük olarak tespit edebilirsiniz. Size en uygun olan bütçeye göre bir planlama yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Doğru Seçin

Anahtar Kelime Araştırması’nda hangi anahtar kelimelerle yükseleceğinize siz karar vermelisiniz. Arama terimleri raporu, sizin doğru anahtar kelimeye ulaşmanızda en büyük yardımcınızdır. Bu rapor size en fazla katkıyı hangi anahtar kelimelerin sağlayacağını ve hangilerinin gereksiz olduğunu gösterir. Ads ile sadece seçtiğiniz anahtar kelimelerle bulunabilecek şekilde eşleme yapma şansına sahipsiniz. Ayrıca benzer kelimeler ya da konuyla yakın alakalı olan kelime gruplarıyla da eşleme yapabilirsiniz.

Google Ads reklamları için bütçenizi sağlıklı bir şekilde kullanmak amacıyla negatif eşleme yapabilirsiniz. Bu yöntemle size hiçbir katkısı olmayan aramalarda çıkmanızı engelleyebilirsiniz. Bu şekilde bütçenizi doğru kullanarak maliyetleri düşürürsünüz.


Ahrefs ile Anahtar Kelime Araştırması

Ahrefs anahtar kelime bulma konusunda yararlanabileceğiniz en iyi araçlardan biridir. Fakat ücretinin yüksek olması gibi bir dezavantajı bulunmaktadır. Geniş veri tabanı sayesinde size oldukça fazla miktarda anahtar kelime sunmaktadır. Bu anahtar kelimelerin hangisinin daha çok trafik aldığını anlayabilmeniz için istatistiksel bilgileri de vermektedir. Eğer uluslararası bir işiniz varsa, hangi ülkeden sonuçları öğrenmek istiyorsanız, size ülkelere göre anahtar kelime sonuçları vermektedir.

Ahrefs Keywords Explorer veri tabanında 171 ülkeye ait veriler yer almaktadır. Kelimelerin arama hacminin yanı sıra tıklanma sayılarını da vererek karşılaştırma
yapma şansı da sunmaktadır. Geri dönüş yüzdesi, her arama için tıklama sayısı ve yüzdesi, bu tıklanmaların yüzde kaçının ücretli tıklanma olduğu gibi ekstra detayları da sunmaktadır. Ayrıca rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını da analiz ederek en doğru anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Farklı arama motorlarına göre anahtar kelime önerileri alarak sadece Google’la sınırlı kalmadan ziyaretçi trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırması

SEO anahtar kelime konusunda size yardımı dokunacak bazı ücretsiz programlar bulunmaktadır. Ubersuggest size farklı dillerde anahtar kelime önerileri sunan bir uygulamadır. Kullanmak istediğiniz anahtar kelimeyle en uyumlu anahtar kelimeleri size sunar. WordStream geniş veri tabanı sayesinde size uygun anahtar kelimeleri bulmaktadır. Öncelikle anahtar kelimenizi girmelisiniz. Daha sonra sektör ve dil tercihinizi de yaparak işinize en fazla yarayacak kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Keyword Tool ise uzun kuyruk anahtar kelime bulmanızı sağlayan bir programdır. Bu anahtar kelimeler en az üç kelimeden meydana gelmektedir. Bu kelimeler size ne istediğini bilen ziyaretçiler sunmaktadır. Dar bir alanda ve net bir konuda arama yapan bir kişi, direk hedefe odaklanmaktadır. İstediği web sitesini bulunca da o sitede daha uzun vakit geçirmektedir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Web sitenizde yer alan bir makalede anahtar kelime bulma ve bu kelimelerle trafik alabilmek için uzun kuyruk kelimelerden yararlanabilirsiniz. Uzun kuyruk anahtar kelimelerde çok rekabet olmasa da size kararlı müşteriler kazandırmaktadır. Google’dan Yararlanarak Anahtar Kelime Bulma Google’ın arama kısmına anahtar kelime bulmak istediğiniz konuyu yazdığınızda size benzer aramaları ve anahtar kelimeleri tavsiye olarak sunmaktadır.

Örneğin, Google’a SEO yazdığınızda ilgili aramalar kısmında SEO nedir, nasıl yapılır, SEO Google, SEO fiyatları, SEO hizmeti, SEO açılımı çıkmaktadır. Bu durum SEO ile ilgili en çok yapılan aramaların bu kelimeler üzerinden olduğunu göstermektedir. Bu noktada aradığınız anahtar kelimelere ulaşmanın en kolay ve maliyetsiz yöntemi Google’dan tavsiye almaktır diyebiliriz.

Anahtar kelime araştırması, Ads uzmanları içinde çok değerlidir. Öyle ki bu çalışma ile TBM’nizi optimize edebilirsiniz.