Bu yazımızda SEO açısından oldukça önemli bir konuya değineceğiz. Anchor Text yani Bağlantı Metni ya da Çapa. Üstüne tıklanarak ulaşılabilen metinlerdir.

Örneğin, başlıkta “bağlantı metni” yazan yere tıkladığımız zaman farklı bir yazıya ulaşıyorsak “bağlantı metni” ifadesi bizim Anchor Text ‘imizdir. Fakat burada açılan yazının bağlantı metni kelimesiyle alakalı olması gerekmektedir. Bağlantı metinleri SEO açısından oldukça mühim bir konudur. Site hakkında bilgi sahibi olmak isteyen Google, Anchor Text ‘lerden sitenin konusunu belirlemektedir.


Anchor Text Nasıl Kullanılır?

Arama motorları genellikle linklerde bulunan Anchor Textleri dikkate almaktadır. Google sıralamalarında üst sıralara çıkmak için kullandığınız anahtar kelimeleri Anchor Text’lerde kullanabilirsiniz. Arama motorları bu şekilde Anchor Text’lerle alakalı önerilen siteler içerisinde sizi de değerlendirecektir. Backlink Anchor ve iç link yoluyla Anchor Text oluşturabilirsiniz. Öncelikle Çapa metniniz anlamlı ve yönlendirilen yazıyla alakalı sözcüklerden meydana gelmelidir.

Yönlendirme yapılan sayfa ve site hakkında ipuçları içeren bağlantı metinleri, size SEO anlamında olumlu katkılar sunacaktır. Anahtar kelimelerden bu noktada
yararlanabilirsiniz. En çok trafik alan anahtar kelimeleriniz ile anlamlı bir Anchor Text oluşturabilirsiniz. Parantez içinde yönlendirme yapılan yazınızın pdf dökümanını sunmakta etkili bir yöntem olabilir. Özellikle ilk iki kelimenin anahtar kelimelerden oluşmasına özen göstermelisiniz. Aynı sayfa üzerinde farklı Bağlantı Metinleri kullanmak daha etkili bir yöntem olacaktır. Bu nedenle birbirine benzemeyen metinler oluşturmaya çalışın.

Anchor Text’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Metin içerisinde kullandığınız Anchor Textlerin tek başına da anlamlı sözcük öbeklerinden meydana gelmesi gerekir. Anchor Textlerin farklı türleri bulunmaktadır. Anchor Text türleri ücretsiz Backlink alırken doğru Anchor Textlerin kullanımı oldukça önemlidir. Anchor Text türleri içerisinde ilk sırada LSI Anchor yer almaktadır. Hedefte belirlenen anahtar kelimenin farklı alternatiflerinin kullanıldığı Anchor Text’lerdir. Branded Anchor, marka adınızla beraber oluşturduğunuz bağlantı metinlerini ifade etmektedir.

Generic Anchor ise tıklayınız, indir, hızlı bağlan gibi yazıyla alakası olmayan ve yönlendirme yapan kelimelerle oluşturulan Anchor Textlerdir. Çok fazla tavsiye edilmemektedir. Bu noktada LSI Anchor’lar daha kullanışlıdır. Naked Link Anchor, doğrudan link kullanarak elde edilen bağlantılara verilen isimdir. Bu yöntemde linkler parantez içerisinde metnin akışını bozmayacak şekilde verilmelidir.

Backlink örnekleri arasında yer alan resim Anchor’lar ile resimler üzerinden sayfalara bağlantı verebilirsiniz. Resimlerin açıklama yazıları Text olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle resimlerde kullandığımız yazılar konuyla alakalı metinlerden oluşmalıdır. Yarı eşlemeli Anchor, anlamlı Anchor Text’lere eşlik eden anlamlı sözcüklerin kullanılmasıdır. Tam eşlemeli Anchor ise anahtar kelimenin birebir olarak yanına başka bir kelime almadan kullanılmasını ifade etmektedir.


Anchor Textin Önemi Nedir?

Anchor Text’ler, web sitenizin SEO uyumlu hale gelmesi açısından ve ziyaretçi trafiğinizi arttırmanız açısından önemlidir. Doğal Backlink kaynakları açısından kullandığınız Anchor Text’ler, sizin web sitenizin ne ile alakalı olduğunu arama motorlarına ve ziyaretçilere anlatmaktadır.

Web sitenizde kullandığınız Anchor Text’ler ile sayfalar arası geçişi hızlandırarak, ziyaretçilerinizin aradığını bulmasını ve aradığı konuyla ilgili daha fazla içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Anahtar kelimelerle oluşturacağınız bağlantı metinleri ile site trafiğinizi hedef kitlenize uygun kişilerle arttırabilirsiniz.

Bu noktada Backlink verdiğiniz sayfalarında anahtar kelimelerinizle uyumlu olması son derece önemlidir. Örneğin, vejeteryan beslenmeyi anlatan bir web sitesinde aniden beliren en iyi et yemekleri şeklinde bir Anchor Text pek de işinize yaramayacaktır. Anchor Text’lerinizi doğru oluşturmanız önemli olduğu kadar, doğru yerde paylaşmanız da son derece önem arz etmektedir.

Bağlantı metinlerinizi her zaman güncel tutmanız da gerekmektedir. Anchor Text’lerinizle ilgili istatistiksel bilgileri SEO analiz araçlarından analiz ederek, hangilerinin daha başarılı ve başarısız olduğunu öğrenmelisiniz. Buna göre stratejilerinizi yenileyebilirsiniz.