Backlink nedir ? Değerli arkadaşlar merhaba. Bugünkü konumuz Backlink. Anlamı Geri Bağlantı demektir. Bazı kaynaklarda Gelen Bağlantı ya da Tek Yönlü Bağlantı diye de geçer. Bir web sitesinin başka bir web sitesi için verdiği bağlantıdır. Örnekle açıklamak gerekirse, A sitesinden B sitesine verilen bağlantılardır.(Linklerdir)

Google, Geri Bağlantılara önem verir. SEO için Geri Bağlantılar oldukça önem taşır. Örneğin siteniz çok sayıda geri bağlantı almış olursa (ki bunlar kaliteli olmalı) organik sıralamanız bundan oldukça etkilenir. Bu bağlantılar tabiri caizse Google’a sitenizin değerli olduğundan bahseder.

PageRank Değeri ve Backlink!

Google 2014 senesine kadar sitenize verdiği değeri PageRank’de gösterirdi. PageRank değeri 0-10 arası bir değer taşırdı. Bu değeri Google algoritmaları, içeriklerinizin özgünlüğüne, bağlantı ve geri bağlantılara göre belirlerdi.

Google’ın geri bağlantılara verdiği önem gördüğümüz gibi oldukça büyüktü ki hâlâ değişen bir şey olduğunu sanmıyorum değerli arkadaşlar. Google buna önem vermeye devam ediyor. SEO uzmanları da bunun farkında. Ancak sitenizi değerli kılmayı sadece geri bağlantı olarak algılamayın!

Dahili Bağlantı + Harici Bağlantı + Geri Bağlantı = SERP (Bu kavramları ileride detaylı inceleyeceğimiz için şu an fazla irdelemiyorum.)

Her bağlantı size avantaj sağlamaz. Web sitenizin organik sıralamasını arttırmak için alakalı ve prestijli web sitelerden geri bağlantı edinmiş olmalısınız. Bu çalışmalar sizi SERP’lerde öne çıkaracaktır. SERP, Search Engine Results Page yani Arama Motoru Sonuç Sayfası demektir. Yani hepimizin bulunmak istediği yer.

Çok kaliteli bir geri bağlantı almak onlarca kalitesiz geri bağlantıdan çok daha avantajlıdır.

Birde dofollow ve nofollow geri bağlantıları açıklamalıyım. Nofollow Geri Bağlantı, HTML kodundaki rel=”nofollow” etiketi ile gerçekleşmektedir. Tarayıcılara bu bağlantıları takip etmemelerini bildirir. Dofollow Geri Bağlantı ise diğerinin tersi diyebiliriz. Arama Motorları’na, herhangi bir kullanıcının onları takip etmesini tavsiye eder.

Backlink satışı yapan sitelerde mevcuttur. Hatta birçok web site sahibi bunu düşünür. Alsam mı? Almasam mı? Açıkçası bunun çeşitli avatajları var ancak tehlikeli bir yaklaşım. Bazı siteler size çeşitli vaatlerde bulunur. SEO sıralamanızı yükselteceklerinden bahsederler. Bunu gerçekleştirede bilirler. Ancak Geri Bağlantı almak Google Web Yöneticisi Yönergesine göre yasaktır. Eğer Google bunu fark ederse büyük cezalar kapıda demektir. O yüzden kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeli ve hakkımızla bir yerlere gelmeliyiz diye düşünüyorum. Zaten bu yöntem Black Hat SEO yani Siyah Şapka SEO diye geçer.

Backlink nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sorularınızı yorumlarda iletebilirsiniz 🙂