Canva nedir ? Bugün çok sık kullanılan bir aracı paylaşacağız. Canva ile hızlı tasarımlar yapabilirsiniz. Üstelik hiçbir tasarım bilgisine ihtiyaç duymadan.

Hazırsanız başlayalım.

Canva Nedir ?

Canva, herkes için bir grafik tasarım programıdır ve web tabanlı çalışır. Bu araçla ilgili harika olan şey, Canva’yı kullanmak için grafik tasarımcı olmanıza veya tasarım öğelerine bakmanıza gerek olmamasıdır.

Program binlerce şablona erişmenizi sağlar. Tamamen hayal gücünüze kalmış, işiniz için hemen hemen her şeyi tasarlayabilirsiniz.

Yeni bir tasarım oluşturmak için farklı şablonlardan öğeleri bile birleştirebilirsiniz. Ayrıca Canva, stok fotoğraflardan yazı tiplerine, videolara, müziğe, hatta tasarımınızı öne çıkaracak grafik öğelere ve simgelere kadar her şeye erişmenizi sağlar.

Ücretsiz Canva Hesabı Nasıl Oluşturulur ?

Yapmanız gereken ilk şey canva.com’a gidip ücretsiz bir hesap oluşturmak. Google hesabınızla kaydolabilir, Facebook hesabınızı kullanabilir veya e-postanızla kaydolabilirsiniz.

Ücretsiz bir hesap oluşturduğunuzda, sosyal medya gönderileri ve sunum şablonları dahil 8.000’den fazla ücretsiz şablona erişebileceksiniz. Ayrıca yüz binlerce fotoğraf içeren bir stok fotoğraf kitaplığına da erişebileceksiniz.

Canva Ne İçin Kullanılır ?

Canva kontrol paneline gittiğinizde, içinizde var olduğunu bile bilmediğiniz tasarımcıyı serbest bırakmaya hazır olun! Pratik olarak her şeyi tasarlayabilirsiniz.

Arama çubuğuna aradığınız şeyleri yazmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, bir sonraki Instagram gönderimi oluşturmak için Instagram gönderi fikirleri arıyorum. Aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca önceden tasarlanmış şablon var. Bu şablonları olduğu gibi kullanabilir ve yalnızca markanız gibi temel bilgileri değiştirebilir veya farklı öğeleri birleştirebilir ve işinize özel yepyeni ve benzersiz bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Canva ile Facebook gönderilerinden Instagram gönderilerine, Facebook ve Instagram Hikayelerine, kapaklara, el ilanlarına, sunumlara, YouTube küçük resimlerine ve çok daha fazlasına kadar her şeyi tasarlayabilirsiniz!

Bu programı kullanarak kartvizit bile tasarlayabilirsiniz. Davetiyeler, broşürler, bilgi grafikleri vs.

Canva Nasıl Çalışır ?

Kullanımı çok basit. Sayfanın üst kısmında gezinme menüsü var. Böylece Canva çemberi, sizi programın neresinde olursanız olun ana sayfaya götürecektir. Ayrıca, ana sayfaya hızlı bir şekilde geri dönmek için Ana Sayfa düğmesini veya Ana Sayfa sekmesini tıklayabilirsiniz.

Şablonlar’a tıklarsak, sosyal medya, kişisel kullanım veya iş kullanımı için farklı şablonlar keşfedebilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra bir logo, kartvizitler, faturalar, teklifler, posterler, el ilanları, bilgi grafikleri ve broşürler için bir sunum hazırlarsınız. Öğretmenseniz ders planları, çalışma sayfaları ve sertifikalar oluşturabilirsiniz.

Bir sonraki Zoom toplantınız için özel arka planlar bile oluşturabilirsiniz. Kavram haritaları, tebrik kartları ve posterler yapabilirsiniz, neredeyse sınırsızdır. Bu tasarım uygulamasıyla yapabileceğiniz şeyler sadece hayal gücünüze kalmış.

Canva’nın Özellikleri

Öyleyse bazı özelliklere bir göz atalım.

  • Yüz binlerce ücretsiz stok fotoğrafa erişebilirsiniz.
  • Fotoğraflara göz atabilir ve arka plana, doğaya, hayvanlara, insanlara ve daha fazlasına göre fotoğraf seçebilirsiniz! Ayrıca tonlarca farklı simgeye de erişebilirsiniz.
  • Uygulamada oluşturabileceğiniz ve ardından yazıcınıza götürebileceğiniz farklı baskı ürünü şablonlarına erişiminiz var. T-shirt’lerden el ilanlarına, kartvizitlere kadar her şey. Ayrıca Google Haritalar, Giphy gibi farklı uygulamalarla da iyi bir şekilde bütünleşir. Hatta bir YouTube videosunu tasarımınıza yerleştirebileceğiniz YouTube ile harika entegrasyonları bile var.
  • Şimdi, sol taraftaki kenar çubuğunu keşfedelim. ‘Sizin İçin Önerilen’ bölümü var. Bunların bir kısmının, geçmişte oluşturduğunuz bazı görsel türlerine de dayanır. Böylece gelecekteki projeler için Canva, önerilerde bulunur.
  • ‘Tasarımlarınız’ sizi geçmişte yarattığınız tüm tasarımlara götürür. Ayrıca yeni tasarımlar oluştururken bu varlıklara hızlı bir şekilde erişebilmeniz için marka renklerinizi, yazı tiplerinizi ve logolarınızı gruplandırabileceğiniz bir ‘marka kiti’ de bulunmaktadır.
  • Bir içerik planlayıcı var ve ayrıca bir ekip oluşturabilirsiniz. Ayrı klasörler oluşturabilirsiniz. Örneğin, tatil fotoğraflarınız varsa, tatil fotoğrafları adlı bir klasör oluşturabilirsiniz ya da oluşturduğunuz geçmiş Instagram gönderileriniz varsa, geçmişte oluşturduğunuz tasarımlara kolayca erişebilirsiniz.

Canva, herkes için kolay ve ücretsizdir. Ücretli sürümü de var. İşletmeler için önerdiğimiz bir araçtır.