Bugün her birimiz birer kullanıcıyız. Örneğin bir web sitesine girdiğimiz zaman, karşılaştığımız içerik bizi ne ölçüde tatmin ediyor? Değerli içerik üretmek öncelikle empati kurmaktan geçiyor. Gün boyunca internette eriştiğimiz içeriklerin analizini yapacak olursak bence daha güçlü grafikler elde ederiz.

SEO çalışmalarınız, reklam bütçeleriniz ve reklam stratejileriniz hârika olabilir. Ancak içeriğiniz kaliteli olmazsa bunların hiçbir önemi kalmayacaktır.

Ne derler; “İçerik kraldır”. İçeriğinize daha fazla ilgi gösterin ve bunun hakkında daha fazla araştırma yapın.

Değerli içerik oluşturmak için önce bunun kaynağına inmelisiniz. (yani kitlenize) Bunun için öncelikle kitlenizden yola çıkmalısınız. Örneğin yemek tarifleri paylaştığınız bir bloğunuz olsun. Sizler burada SEO dersleri paylaşmak isterseniz bu kesinlikle ters tepecektir. Çünkü kitlenizin bununla alakası yok!

Kitlenizin zamanını, içeriğinizde harcamasını sağlamak için ona yalın ve özgün bir dil ile ulaşın. Süslü ve ağır anlatımlar insanları rahatsız eder. Bunlardan uzaklaşmak içeriğinize değer katacaktır.

İçeriklerinizin doğru bilgilerden oluşmasını sağlamalısınız. Bir siteye girdiğinizde yanlış bilgi edindiğinizi öğrenseniz, bir daha o siteye girer misiniz?

Değerli içerik oluşturmak hem Google’ın hem de kitlenizin en çok istediği şeydir.

Kopya içerik üretmek, yabancı kaynaklardan çeviri içerikler paylaşmak da bir o kadar Google ve kitlenizi sizden uzaklaştıracaktır. İçerikleriniz orijinal olmalı.

Değerli İçerik Oluşturmak İçin İpuçlar

Sağlam bir içerik oluşturduğunuzda ise onu en iyi şekilde sunmalısınız. İçeriğinizi paylaşmadan önce mutlaka başlık etiketlerinizi hiyerarşik sıralamaya koyduğunuzdan emin olun. Çünkü olması gereken bu. Önce 1 tane H1, 4 tane H2 ve 4 tane H3 şeklinde gitmelidir.

H Etiketi

Görselinizi optimize etmeyi unutmayın. İyi optimize edilmiş görseller SEO puanınızı arttıracaktır.

İçeriğiniz rahatça okunabilmeli. Paragrafları 3-5 er cümlelere bölün ki kullanıcılar zorlanmadan okuyabilsin.

İçeriğinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın ve herkes görsün.

Bir içeriğin değerli varsayılması için binlerce kişinin bu içeriğe erişmiş olması önemli değil. Önemli olan içeriğinize erişen kullanıcının memnun kalması ve içeriği faydalı bulmasıdır.

Bu çalışmalar sizlere zahmetli gelebilir. Ancak mücadelenizden kopmayın. Kulaç atın, bir gün mutlaka zafere ulaşacaksınız.