Merhaba sevgili meslektaşlarım. Bu içerikte sizler için yani bir freelance SEO uzmanı için önemli bir konuyu ele alıyoruz. Eğer bir SEO uzmanıysanız ve bir iş aldıktan sonra ilk olarak ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız bu makaleyi okumalısınız. Bunu temelde 5 maddede derledim.

Bir iş aldığınızda haliyle sizden beklentiler olur. Bu beklentileri karşılamalısınız. Özel bir yazılım ya da WordPress bir site için çalışma yapabilirsiniz. Çalıştığınız web sitelerinin İYS (İçerik Yönetim Sistemi)’leri farklılık gösterebilir. Ancak unutmayın, SEO’nun doğruları tektir. Hazırsanız başlayalım.

Sitenin İlk Halinin Raporlanması

Öncelikle ilk maddemiz ile başlayalım. Freelance SEO uzmanı olarak bir iş aldıktan sonra web sitenin, ilk halini mutlaka raporlayın. Yani bazı önemli verileri kaydedin. Bunu yapmadıktan sonra, öncekisonraki yapamazsınız. Web site sahibine somut veriler vermeniz ve ispatlı yollar izlemeniz gerekir. Örneğin;

  • Backlink Profili
  • Site Hızı
  • Anahtar Kelime Performansı
  • Genel SEO Ayarlarının Yapılması
  • Alexa Değeri

Gibi bir takım verileri bir yere not alın. Mümkünse ekran görüntülerini de kaydedin. İleride ne yaptığınız, web siteyi nereden nereye getirdiğiniz belli olsun. Yukarıdaki verileri kendinize göre arttırabilir ve azaltabilirsiniz. Ben sadece şu an aklıma gelenleri yazdım.

Google Hesaplarını Açın

SEO’nun olmazsa olmazı Google araçlarıdır. Google, bize çeşitli araçlar ile destek sağlar. Bir freelance SEO uzmanı ‘nın özellikle aşağıdaki Google araçlarına sahip olması elzemdir. Ayrıca bu araçları iyi tanımak ve kavramak da gereklidir.

  • Google Analytics
  • Google Search Console
  • Google Tag Manager

Bu araçların kurulumunu yapmanızı ve düzenli olarak takibini yapmanızı öneririm. Yoksa web siteniz, arama motorlarında kayıplara karışabilir.

Anahtar Kelime Tespiti

Anahtar kelime tespiti yapmak özellikle sektöre göre çok değişiklik gösterir. Bu konuda kapsamlı ve etkili bir yazı hazırlamıştık. Lütfen bunu okuyun. Ayrıca bu, SEO’ya başlarken belirlememiz gereken en önemli unsurlardandır diyebiliriz.

İlgili anahtar kelimenin aranma hacmi çok önemlidir. Eğer web siteniz henüz yeni ise aranma hacmi yüksek olan kelimelerde sönük kalabilirsiniz. Elbette bu doğal bir durum ve size önerim, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tespit edin. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde sıralama elde etmek daha kolaydır. Çünkü rekabet oranı, aranma hacmi daha azdır.

Hız Testi ve Optimizasyonu

Bir web sitenin hızı bir Google sıralama kriteridir. Bu yüzden ne kadar hızlı bir web sitesine sahip olunursa o kadar iyidir. Sitenizi hızlandırmak için Google page speed üzerinden yardım almanızı öneririm.

Mobilde performans sağlamak için AMP (Accelerated Mobile Pages- Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) kullanabilirsiniz. Başka bir taktik ise CDN (Content Delivery Network- İçerik Dağıtım Ağı) kullanmaktır. Buna ek olarak, aşırı yüksek boyutlu görseller kullanmaktan kaçının ve hıza odaklanın. Mümkünse Webp formatına sahip görseller kullanın. Önbellek (cache) temizlemesini düzenli olarak yapın. Henüz tema alınmamışsa hızlı, hafif, sade bir tema almanızı öneririm.

Link Building

Bağlantı inşası çok önemlidir. Sıralamaya tesir eder ve bir web siteyi rezil ya da vezir eder. Değerli meslektaşlarım, lütfen bu konuyu önemseyin. Freelance SEO uzmanı olarak bir iş aldıktan sonra mutlaka sitenin, MOZ ya da Ahrefs’ten Backlink profiline bakın. Link inşası bir web site hakkında arama motorlarına önemli bilgiler verir.

Özellikle sizden önce ilgili site için çalışmış olan SEO uzmanı bağlantı inşası konusunda, siyah şapka SEO çalışmaları yapmış olabilir. Hatta çalıştığınız site algoritmik bir ceza bile almış olabilir. O halde spam, toxic, doğal olmayan bağlantıları tek tek tespit edin ve Google Disavow aracı yardımı ile reddedin. Ayrıca yeni, doğal ve kaliteli bağlantılar edinin. Tabi bunu mutlaka beyaz şapka SEO çerçevesinde yapın.