Her web sitesi sahibini yakından ilgilendiren, kimi siteleri arama motorlarında yükseltirken kimi siteleri ise arama motorlarında, organik aramalarda sayfa düşüren Hacklink kavramını ele alacağız. Bu yazımızı okuduktan sonra daha makul kararlar alabileceğinize inanıyorum.

Öncelikle Backlink, başka bir web sayfasından alınmış olan bağlantılardır. Kabaca aktarmak gerekirse, iyi bir siteden alınan Backlink’ler sitemize yarar sağlayabilir. Ancak kötü bir siteden alınan Backlink’ler ise bize yarardan ziyade zarar verecektir. İşte tam bu noktada Hacklink kavramı ortaya çıkıyor.

Hacklink

Otoriter bir siteye sızılarak o siteden yükselmesi istenen bir başka siteye Backlink verilmesi işlemidir. Bu yöntem ile ilgili site arama motorlarında yükselmektedir. Ancak bu durumun etik olmadığı gerçeği bir köşede dursun, bu tür çalışmalar uzun süreli, kalıcı çalışmalar olmadığı için ayrıca Google gibi arama motorlarını yanıltmaya yönelik olduğu için başvurulmaması gereken bir yöntemdir.

Özellikle Edu ve Gov uzantılı web siteleri Google’a göre daha değerli olduğu için buralarda daha sık bu çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Buralardan alınan Backlink’ler daha kısa sürede index alır ve daha yararlı şekilde katkı sağlar.

Hacklink, anlaşıldığı üzere bir BlackHat SEO çalışmasıdır. Eğer otoriter bir web siteniz varsa ve Hacklink olup olmadığından şüphe ediyorsanız, web sayfalarınızda mouse ile sağ tıklayıp ardından, “Sayfa kaynağını görüntüle” seçeneğine tıklayarak kaynak kodlarınıza ulaşabilirsiniz. Burada dikkatli incelemeler yapmak bu sorunun önüne geçmede elzemdir.

Bu saldırı türü, yalnızca bu amaçla kullanılan bir yöntem değildir. Bazen de web sitenize zararı olacak ve arama motorlarının hoşuna gitmeyen web sitelerinden Backlink verilerek sitenizi düşürmeyi de amaçlayabilir.

Yapmalı mıyım?

Hacklink ana hatları ile bu şekildedir. Hacklink yapmak ya da yaptırmak etik olmadığı için bu işlere hiç bulaşmamanızı öneririm. Ayrıca Hacklink çalışmalarının yasal boyutları da başınızı ağrıtabilir. Ayrıca, Penaltıya düşmeyin.

Ben daha çok doğal olarak Backlink alınması taraftarıyım. Ancak bazı sabırsız ve hırslı kimseler bunu anlamıyor. Doğal olarak kurulan bağlantı inşası ile daha kalıcı verim elde edilir. Bu yüzden BlackHat SEO çalışmalarından ziyade WhiteHat SEO çalışmalara yoğunlaşmak en mantıklı karar olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Devamı gelecek. Ancak o vakte kadar SEO ile ilgili bu yazımıza göz atmanızı öneririm.