Yüksek hemen çıkma oranına sahip olmak bir web sitesi için çok kötü bir durumdur. Elimizden geldiği kadar bunu en aza indirmeliyiz. Gerek SEO gerek kullanıcı deneyimi için hemen çıkma oranını (Bounce Rate) en aza indirmeliyiz. Özetle, web sitemize giren kullanıcılar daha fazla vakit geçirmelidir. Bunun için önemli noktaları sizin için derledik. Keyifli okumalar.

Hız Optimizasyonu Yapın

Hemen çıkma oranını düşürmek için her şeyden önce, sayfa hızımıza önem vermeliyiz. Kullanıcılar, web sitenizde zaman geçirdiği zaman hıza çok dikkat ederler. Bu bazen istemsiz şekilde gerçekleşir. Şöyle ki, zaman değerli ve web sitemizin hızı yeterli değilse insanlar farklı sitelere yönelecektir. Nihayetinde hemen çıkma oranımızda yükselişler artacaktır.

Google dahil hiçbir arama motoru hemen çıkma oranının yüksek olduğu sitelere değer vermez. Bu yüzden özellikle site hızımıza dikkat etmeliyiz ve sitemiz yavaşsa hızlandırmalıyız. Bir web sitesini hızlandırmak için yapacağımız şey, hız optimizasyonu’dur. Hız optimizasyonu ile web sitemizin hızını artırmalıyız.

Ters Piramit Tekniği

Oluşturacağımız bir içeriği daha önemli hâle getirmek için çeşitli yazım teknikleri kullanabiliriz. Gazetecilikten ödünç aldığımız harika bir teknik var, ters piramit tekniği!

Ters piramit tekniği, çok kullanılan bir haber yazma tekniğidir. Bu tekniğe göre, yazılan içerikteki bilgiler en önemliden daha az önemliye doğru sıralanır. Bu şekilde kullanıcıların dikkatini ve ilgisini dağıtmamış olabiliriz. Ters piramit tekniği’nin temeli, 1850’li yıllarda ABD’ye dayanmaktadır. Kullanıcılarınızı farklı sitelere yönlendirmek istemiyorsanız mutlaka denemelisiniz.

İçeriği Zenginleştirin

Bir içeriğinizde resim, video, gif ya da etkileşimli uygulamalar eklemek kullanıcı deneyimini artıracaktır. Bununla birlikte kullanıcılarınız daha fazla sayfanızda kalacaktır.

İçeriğinizde bulunan bir videoyu izleyen kullanıcı her zaman daha fazla zaman geçirecektir. Burada önemli olan husus, kullanıcıya aradığını bulmasını sağlamaktır. Kullanıcı, doğru yerde olduğunu düşünürse sayfanızda daha fazla zaman geçirmek için tereddüt etmeyecektir. Üstelik bir Youtube videosu kullanacak olursanız bu aynı zamanda izlenmenize de etki edecektir. (Bunun için Embed kodunu kullanabilirsiniz)

Dolayısıyla, medyayı karıştırmak genellikle kendi başına bir video veya resim eklemekten çok daha iyi sonuç verecektir. Bu nedenle, resim, video ve metin içeren sayfalar genellikle sadece yazı ya da sadece video bulunan içerikten daha değerli olacaktır.

Kullanıcı İçin Optimize Edin

Web sayfalarınızı arama motorları için değil kullanıcılarınız için optimize edin. Evet, Google’a sinyal göndermek önemlidir. Ancak kullanıcılarınız mutlu değilse bunun bir anlamı olmayacaktır. Tüm SEO çalışmalarınızda ilk olarak kullanıcılarınızı hedef almalısınız. Onlar gerçekten faydalı ve alâkalı bir sayfada olduklarını düşünürlerse mutlaka daha fazla zaman geçireceklerdir. Hatta sizi önerecek ve farklı zamanlarda yine sayfanızı ziyaret edeceklerdir.

Kullanıcı deneyimini artırmak, sandığınız kadar zor değildir. Burada önemli olan husus, kullanıcıya yarar sağlamak ve onu manipüle etmemektir. Bu ilke kapsamında içerikler üretirseniz inanın kabul göreceksiniz!

Kırık Bağlantıları Yok Edin!

Kırık bağlantı, bir web sitesinde yönlendirmesi gereken içeriğe artık yönlendirmeyen bir bağlantıdır. Bunun yerine, 404 sayfa kodunu görürüz.
Kırık bağlantı, sayısız yolla ortaya çıkabilir. Örneğin, web sitesi dış içeriğe bağlantı verirken hata yapmış olabilir veya bağlantılı web sitesi söz konusu sayfayı kaldırmış ya da URL’sini değiştirmiş olabilir.

Bununla ilgili en büyük sorun, bozuk bağlantıların web sitenize göz atan herkes için kullanıcı deneyimini engellemesidir. Aslında, çok fazla bozuk bağlantı, bağlantı veren sitenin SEO’sunu bile engelleyebilir. Kırık bağlantıların fazla olması ayrıca arama motorlarına, ilgisiz bir sayfasının sinyalini veriyor olacaktır. Bunları web sitenizde tespit edip kaldırmanız gerekir. Kırık bağlantıları tespit etmek için oldukça fazla ücretsiz araç vardır ve kolaylıkla bunları kullanabilirsiniz.

BONUS: Arama Amacı

Arama amacını daha iyi kavrayan web yöneticileri, hemen çıkma oranını artırmada büyük bir koz elde etmiş olacaktır. Kişi bu sorguyu neden yaptı? Bir şey öğrenmek mi istiyor? Satın almak mı istiyor? Ya da belirli bir web sitesini mi arıyor?

Google’ın amacı, kullanıcılara sorguları için en alakalı sonucu sağlamaktır. Google ayrıca , misyonunun, “Dünyanın bilgisini organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek” olduğunu belirtiyor.

Dört tür arama amacı vardır. Bunlar;

  • Bilgilendirici
  • Gezinme
  • İşlemsel
  • Ticari Arama

Sayfanızın hemen çıkma oranını düşürmek için arama amacına uygunluğunu denetleyin. Alâkasız bir sayfaya yönelen kullanıcılar, kısa sürede sayfanızdan ayrılacaktır. Oluşturduğunuz başlık, açıklama ve tüm içerik tamamen alâkalı olmalıdır.