Holistik SEO bu sıralar pek yaygın duymaya başladığımız bir şey haline geldi. Peki ama tam olarak ne ? Ne işe yarıyor ? Nasıl faydalanabilirim ? Bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

Holistik SEO Nedir ?

Bu sıralar oldukça popüler olan Holistik SEO konusunu ele alıyoruz. Basitçe, bu stratejiyi kullanmayı seçtiğinizde, anahtar kelimeleri ve sıralamaları bir kenara koyuyor ve internet aramasını yapan kişiyi hedefliyorsunuz. Stratejiniz tamamen kullanıcı ihtiyaçları, web sitenizle ilgili deneyimleri ve iyi müşteri hizmetleri ile ilgilidir.

Holistik SEO yani Bütünsel SEO ziyaretçinin, sunduğunuz ürünle daha fazla ilgilenmesine yardımcı olmak için web sitenizin içeriğini oluşturarak yapılabilir. İyi bir SEO danışmanı size bu konuda daha fazla bilgi verecektir. Bir web site, ne kadar iyi bir deneyime sahip olursa, dönüşüm hunisinden aşağı inme ve ziyaretçiden müşteriye dönüşme olasılıkları o kadar yüksek olur.

Bu nihai hedef, ilk etapta web sitesine sahip olmanızın nedenidir. Para kazanmak istiyorsunuz ve bunu yapmanın tek yolu bu ziyaretçileri müşteriye dönüştürmek. Nihai hedef, web sitenizde bulunan farklı niteliklerle elde edilir.

Holistik SEO Yaklaşımında 4 Aşama

Bütünsel bir SEO yaklaşımının nasıl kullanılacağını anlamak için dönüşüm hunisi kavramını anlamak gerekir. Bu yaklaşımda bir ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmenin 4 aşaması vardır:

 1. Ziyaretçi farkındalığı. Bu aşama, bir kişinin internetteki varlığınızdan ve sunduğunuz hizmet veya ürünlerden haberdar olduğu aşamadır.
 2. Ziyaretçilerin ilgisi. Bundan sonra ne yaptığınızın ve nerede bulunduğunuzun farkına vardıktan sonra, ürününüz veya hizmetleriniz onların ilgisini çeker ve daha fazlasını bilmek isterler. Aramayı yapan kişi daha sonra web sitenizi ziyaret eder.
 3. Ziyaretçi değerlendirmesi. Web sitenizin içeriği o kadar inandırıcı ve ilginçtir ki, ziyaretçi rakiplerinizin ürünleri yerine sizin ürününüzü satın almayı düşünmeye başlar.
 4. Ziyaretçi dönüşümü. Web sitenizin içeriğini, kolay gezinmeyi vb. beğendiler ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma kararını verdiler.

Holistik SEO Yaklaşımını Kullanmak

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamaya yardımcı olmak için Holistik SEO yaklaşımına döndüğünüzde, SEO Uzmanı olarak ele almanız gereken bazı önemli sorular vardır. Bu sorular, içeriğinizi daha ilgi çekici hale getirmeye ve her ziyaretçinin dönüşüm hunisinde bir sonraki adımı atmasına yardımcı olur:

 • Web sitenizin amacı nedir?
 • Web siteniz ve ziyaretçileriniz için hedefleriniz nelerdir?
 • Nasıl trafik çekmek istersiniz?
 • Ne tür bir müşteri çekmek ve hedeflemek istiyorsunuz?
 • Müşteri hizmetlerinizi deneyimlediklerinizden nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz?

Mesele Birinci Sayfa Değil!

İnternetteki geleneksel pazarlama, her zaman arama motoru sonuçlarının birinci sayfasına çıkmakla ilgili olmuştur. Bu düşünceyi desteklemek için kullanılan yaygın düşünce, insanların tembel olduğu ve 1. sayfadan sonraki web sitelerini aramayacaklarıdır.

Sorun, birinci sayfa hedeflerine ulaşmak değil. İnsanlar sizi birinci sayfada gördükten ve ne sunduğunuzu görmek için web sitenize geldikten sonra ne yapacaklarıdır.

Holistik SEO, bu sorunu çözmenize yardımcı olur ve içeriğinizi ziyaretçilerinizi tutacak ve onları müşterilere dönüştürecek şekilde tasarlamanıza olanak tanır. Bu çalışmada temel amaç site içi ve dışında yapılan çalışmalarla birlikte kullanıcı deneyimini artırmakla ilgilidir.

Holistik SEO ve Geleneksel SEO Yöntemleri Arasındaki Farklar

Holistik SEO yaklaşımını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için iki stratejinin farklılaştığı noktalar şunlardır:

Geleneksel SEO stratejisi

 • İlk sayfaya çıkmak için teknik bir SEO kontrol listesi kullanır
 • Daha iyi sıralama için kısa veya tek anahtar kelimeler kullanır
 • İnternette arama yapan kişinin ihtiyaçlarını göz ardı eder
 • İçeriğe değil, yalnızca sıralamaya odaklanır

Bütünsel SEO Stratejisi

 • İnternette arama yapan kişinin ihtiyaçlarına odaklanır
 • Daha uzun anahtar kelimeler kullanmak daha hızlı sonuçlar sağlar
 • Onlara arama sorularına kesin yanıtlar verir
 • İlginç ve alakalı içerik sağlar
 • Web sitenize doğru ziyaretçileri alırsınız

Özetle

Holistik SEO yaklaşımını kullanmak, web sitenizi ziyaret eden kişiler için daha iyi bir alışveriş deneyimi sağlamanıza yardımcı olur. Ziyaretçileri müşteriye dönüştürmenin anahtarlarından biri, web sitenize girdikleri andan itibaren onlara kesin sonuçlar vermektir. Aradıklarını bulmalarını sağlamaktır.

Bütünsel yöntem daha iyi içerik sağlar. Ziyaretçinizin ihtiyaçlarına bakar ve sizin için değerli olduklarını hissettirir. Onlara hakaret etmeyen, ihtiyaçlarını önemsiz ve gereksiz görmeyen bir ortam sağlarsınız ve zamanlarını daha verimli kullanmalarına yardımcı olursunuz.

İşte bütün mesele bu. Müşteriye doğru davranır ve karşılığında o ziyaretçiyi tekrar eden bir müşteri haline getirir. Holistik SEO yaklaşımı, işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olur.

Daha kapsamlı bilgiler için hemen ziyaret et: Özgür Altun