Hashtag kelimesini özellikle Sosyal Medya Danışmanları tarafından sıkça duyuyoruz. Hadi gelin bunu yakından tanıyalım 🙂

Hashtag Nedir ?

Hashtag, Twitter’a ilk olarak 2007’de eski bir Google çalışanı olan Chris Messina tarafından, belirli gruplar için tweet’leri kategorize etmenin bir yolu olarak tanıtıldı.

Bugün hashtag’ler tüm sosyal medya kanallarında verimli kullanılıyor ve Sosyal Medya’nın hayati bir parçasıdır.

Hashtag’ler, kullanıcıların gönderileri ilgi alanlarına hitap eden hesapları bulmasına yardımcı olur. Ayrıca Instagram’ın Algoritmalarının içeriği tanımlamasına ve doğru kişilere iletmesine yardımcı olur.

Instagram’a göre, hashtag’ler “gönderiniz hakkında bağlam sağlayan ve belirli bir konuyla ilgilenen kişilere içerik sunmayı destekleyen bir araçtır”.

Hashtag’ler, kullanıcıların ilgi alanlarıyla ilgili hesapları aramasını sağlar.

Neden Hashtag’lere İhtiyaç Var ?

Aynı hashtag’e sahip içerik, tek bir akışta toplanır. Keşfet sekmesindeki arama işlevi aracılığıyla görünür. Bir hashtag kullandığınızda, gönderiniz aranabilir ve sizi henüz takip etmeyen diğer kullanıcılar tarafından keşfedilebilir hale gelir.

Ek olarak, kullanıcılar ilgilendikleri bir hashtag’i takip etmeyi seçebilirler. Böylece o hashtag’in altındaki içerik ana feed’lerinde görünür. Bu da kullanıcılara yeni hesapları keşfetme fırsatı sunar.

Tek bir hashtag içeren gönderilerin, içermeyen gönderilere göre %12,6 daha fazla etkileşim yaşadığı ispat olmuştur.

Hashtag’ler yerel bir hedef kitleyle (örneğin, #Çankaya) bağlantı kurmanın da yararlı bir yoludur. Özellikle belirli bir coğrafi alana veya bölgeye hizmet veriyorsanız kullanışlıdır.

Instagram’da Kaç Tane Hashtag kullanmalıyım ?

Instagram her gönderide, maksimum 30 hashtag’e izin verir. Ancak kullanılacak en uygun hashtag sayısı konusunda çeşitli görüşler vardır.

2021 ortalarında Instagram, gönderi başına 8-15 alakalı hashtag önerdi. Daha sonra bu öneri, Eylül 2021 itibariyle gönderi başına yalnızca 3-5 hashtag’e düşürüldü.

Instagram’ın @Creators hesabı tarafından paylaşılan en son hashtag önerileri

Hâlâ Instagram’da 30 Hashtag Kullanabilir Miyim ?

Evet. Şu anda Instagram, gönderi başına 30’a kadar hashtag’e izin veriyor. Böylece isterseniz 30’a kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak kullandığınız hashtag’lerin alakalı olduğundan emin olun.

Instagram Şimdi Neden 3- 5 Hashtag Öneriyor ?

Artık gönderi başına 30 hashtag bulma fikri içerik üreticileri rahatlatsa da, diğer kullanıcılar şu anda hashtag sayısını azaltmanın içeriklerinin performansı üzerindeki potansiyel etkisi konusunda tartışıyor.

Birçok hesap hashtag’leri yanlış kullanır. Kotalarını gönderi konusu, hesap nişi ya da hedef kitlesiyle tamamen alakasız rastgele etiketlerle doldurur.

Unutmayın, hashtag’lerin birincil amacı, doğru içeriğin doğru kişilere, yani onu görmek isteyenlere ve onunla etkileşime girecek kişilere sunulmasını sağlamaktır.

İçerik yanlış bir şekilde kategorize edildiğinde (yanlış hashtag’lerle eşleştirildiğinde olduğu gibi) arama sonuçları yüzlerce alakasız gönderiyi açar ve akışınız, hiç ilgilenmediğiniz içeriklerle doldurulur.

Bu, kullanıcı deneyimini ciddi şekilde bozar. Harika bir kullanıcı deneyimi, insanları uygulamada daha uzun süre tutmanın anahtarıdır. Instagram, önerilen hashtag sayısını azaltarak, kullanıcıları seçimlerinde daha fazla düşünmeye ve gönderilerinde yalnızca en alakalı hashtag’leri kullanmaya teşvik ediyor. Bu da kullanıcı deneyimini iyileştirecektir.

Hashtag Sayısından Daha Önemli Olan Üç Şey!

Şimdiye kadar hashtag sayısının kendi başına o kadar da önemli olmadığı fikrine yaklaşıyor olabilirsiniz. Aşağıda, içerik performansınız üzerinde daha büyük etkisi olan 3 faktörü derledik.

1. Hashtag’lerinizin İçeriğinizle Alaka Düzeyi

Yukarıda belirtildiği gibi, kullandığınız hashtag’lerin içeriğinizle alakalı olmasını sağlamak, içeriğinizin doğru kişiler tarafından görülmesini sağlamak için hayati önem taşır.

İlgili hashtag’ler şunlardır:

  • Gönderinizin resmini ve/veya konusunu açıklayın
  • Hesap nişiniz ile uyumlu hashtag’ler kullanın
  • Hedef pazarınızın aranma durumunu analiz edin

2. Hashtag’lerinizin Boyutu

Konu hashtag olduğunda, daha büyük, daha iyi değildir. Çok büyük hashtag’ler sizi daha fazla kişiye bağlayabilirken, doğru kişiler olmayabilirler (yani, işinizle ve sık sık konuştuğunuz konularla ilgilenen kişiler). Büyük hashtag’ler genellikle spam gönderenler ve takip etme/takip etmeyi bırakma taktiklerini kullanan hesaplar tarafından da hedeflenir.


3. İçeriğin Kendisi

Hashtag’ler, zaten lezzetli bir kekin üzerine ekelenmiş, çikolata gibidir. Yani her şeyden önce içeriğinizin kalitesini yüksek tutmalısınız ve unutmayın:

#İçerik Kraldır.