Merhaba değerli arkadaşlar. Bugünkü konumuz SEO için mobil uyumluluk. İnsanların evde olmadıklarında hatta evde olduklarında bile telefondan vakit geçirdiğini hiç incelediniz mi? Bunun için bir gün boyunca kendi yaşamımızı takip etmek bile yeterli olacaktır. Kendimizi kullanıcı yerine koymak, kendimizi geliştirmek konusunda bize önemli ipuçları verecektir.

Mobilden kasıt telefon ve tabletlerdir. Eğer web siteniz bu cihazlarda da verimli çalışıyorsa mobil uyumlu demektir. Ancak dikkatli olun, bir web sitesinin mobil uyumlu olması için en başta buna uygun kodlanmış ve tasarlanmış olması gerekir.

Eğer hazır bir tema tercih ederseniz, temanızın Responsive tema olmasına dikkat edin. Responsive tema, duyarlı web tasarımı anlamı taşımaktadır.

Mobil uyumlu siteler, arama motorları tarafından, mobil uyumlu olmayanlara nazaran daha değerli kabul edilir. Çünkü kullanıcıya kaliteli bir deneyim yaşatmak Google’ında biz web site sahiplerine tavsiye ettiği unsurlardandır.

Bir de dijital pazarlama ya da elektronik ticaret gibi konularda çalıştığınızı düşünün. Örneğin bir kullanıcı web sitenize giriş yaptı ve memnun kalmadı. Bu durumda sitenizden hemen ayrılıp başka bir siteye yönelecektir. Bu durumda kalmayı da sanıyorum kimse istemez.

Mobil Uyumluluk Testi Yapın!

Mobil uyumluluk hakkında analiz yapabileceğimiz bazı platformlar mevcuttur.

Ben burada kendimde kullanmış olduğum Google’ı örnek göstereceğim. Öncelikle buraya tıklayarak bir web sitesi giriyoruz. Burada girdiğimiz web sitesinin mobil uyumlu olup olmadığını Google size söyleyecektir.

Bir de buraya tıklayarak web sitemizin gerek bilgisayarda gerekse mobilde ki hızı hakkında bilgi alabiliyoruz. Burada Google, web sitenizin mobil ve bilgisayardaki hızına 100 üzerinden not verecektir. Ayrıca sitenizi yavaşlatan unsurları da size aktaracaktır. Sitenizi hızlandırmak adına bu yollara başvurmanızı öneririm.

Bir de önemli bir konuda şudur. İçerikleriniz arttıkça sitenizin hızında düşmeler görünebilir. Bu gayet doğal bir durumdur. Çünkü bir içerik yüklediğiniz zaman yazı, görsel vs. yüklüyorsunuz. Bunlar sitenizi yavaşlatabilir. Ancak buna da tedbir olarak görsellerinizin kalitesini düşürmeden boyutunu düşürmenizi tavsiye ediyorum.

Buraya tıklayarak görselinizin kalitesini düşürmeden boyutunu düşürebilirsiniz. Bu çok önemli bir faktör ama dilerseniz toplu şekilde belirli periyotlarla bunu yapabilirsiniz. (Ben böyle yapıyorum.)

Okuduğun için teşekkür ederim 🙂 Devamı gelecek. Ancak o vakte kadar bir de kaliteli backlink nasıl alınır? Yazımıza göz atabilirsin.