Google Search Console konusunda bilgi alarak web siteniz için faydalı olacak birçok aracı bir arada kullanma şansına kavuşabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin performansını arttırarak hedef kitlenizden çok sayıda ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.


Search Concole Ne İşe Yarar?

Ziyaretçilerinizin Google’da hangi sorgulamaları kullanarak web sitenize ulaştığını ve web sitenizin hangi sorgulamalar da nasıl göründüğünü analiz ederek gerekli iyileştirmeleri yapmanızı sağlar. Google’da görünmesini istediğiniz içerikleri belirleyerek, taranabilir hale getirmenize yardımcı olmaktadır. Sitenizde bir sorun olması halinde, Google size uyarı mailleri göndermektedir. Search Console sayesinde bu sorunları detaylı şekilde analiz edebilirsiniz. Ayrıca sitenizin almış olduğu Backlinkleri de görebilirsiniz.


Search Console Nasıl Kullanılır?

Kullanma aşamasına adım atmak için web sitenizi Search Console’a ekleyerek işe başlamanız gerekmektedir. Mülk ekle seçeneğinden yararlanarak web sitenizi Search Console’a ekleyebilirsiniz. Bu adımdan sonra doğrulama aşamasına geçmeniz gerekmektedir. Google bunun için size bir kod vermektedir. Bu size verilen kodu iki head etiketi arasına yerleştirerek doğrulama yapabilirsiniz. Üçüncü adımda ise Search Console ayarlar kısmından Alan Adınızın nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz.

Google Search Console ayarları ile web sitesi adınız Google aramalarında www.alanadi.com ya da alanadi.com seçeneklerinden hangi şekilde görüneceğini belirleyebilirsiniz. Search Console, web sitenizin performansını
görebilmeniz için gereken tüm desteği size sunmaktadır. Mobil uyumluluk kontrolü, index kontrolü ve harita kontrolünü yapmanızı sağlamaktadır.

Performans> Sorgular kısmından sizin için en uygun kelimeleri öğrenebilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerle Google’da yükselebileceğinizi test etmek için çeşitli analizler gerçekleştirebilirsiniz.

Sayfalar bölümünden web sitelerinizde bulunan sayfaların değerlendirmesini yapabilirsiniz. Sitenizin aylara göre nasıl bir gelişme sergilediğiniz görebilmek için en fazla 16 ay kadar geriye giderek, sitenizin performansını ölçebilirsiniz. Google Search Console özellikleriyle eğer farklı ülkelere de hitap eden bir siteniz varsa, hangi ülkelerde daha başarılı olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Sitenizin mobil uyumluluğunu ve başarısını ölçmeniz için araçlar sekmesinden gereken adımları atabilirsiniz.


Search Console İle URL Kaldırma

Google URL kaldırma işlemiyle web sitenizin arama sonuçlarında geçici bir süreyle görünmesini engelleyebilirsiniz. Bu işlemi sadece bazı sayfalar için yapabilirsiniz. Öncelikle kaldırma aracını açarak geçici olarak kaldırmalar kısmına ulaşmanız gerekmektedir. Yeni istek sekmesine tıklayarak, URL’yi geçici olarak kaldır veya önbelleğe alınmış URL’yi temizle alternatiflerinden birini tercih edebilirsiniz. Search Console ile Robots.txt Test Etme Robots.txt sayfalarınızı Search Console’da bulunan test aracını kullanarak inceleyebilirsiniz.


Bu sayede içeriklerinizin ve görsellerinizin üzerinde bir engelleme varlığını
sorgulayabilirsiniz. Bunun için URL bilgisini girmeniz gerekmektedir. Bu şekilde robots.txt dosyanızda yer alan hataları görebilirsiniz. Hatalar ile ilgili gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra tekrar gerekli testleri yapabilirsiniz.

404 Hatası ve Çözümü

404 hatası çözümü için Search Console’u kullanabilirsiniz. Elde edeceğiniz veri ve raporlarla var olan hataları tespit edebilirsiniz. Yapısal veri test aracı ile hataları düzeltebilirsiniz. 404 hatası için sayfanızı eski URL’sinde tekrar yapılandırmanız gerekmektedir. Redirect bağlantı yoluyla alakalı bir sayfaya yönlendirme yapabilirsiniz. Fakat ana sayfaya yönlendirme yapmaktan kaçınmalısınız. Hata veren sayfaya gelen bütün linkleri temizlemeniz gerekmektedir. Eğer 404 hatası veren sayfanız önemi yüksek bir sayfa ise sorunu kısa sürede çözmelisiniz.

Google Search Console Neden Önemli?

Eğer bir web siteniz bulunuyorsa ve özellikle e- ticaret yapıyorsanız bu araç hakkında muhakkak bilgi sahibi olmalısınız. Satışlarınızı arttırabilmek için sitenizin performansını sürekli takip ederek, gerekli güncellemeleri yapmalısınız. Özellikle SEO konusunda başarılı bir web sitesine sahip olmak için Search Console sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Aynı anda birden çok web sitesini yönetiyorsanız hepsinin güvenlik açıklarını, siteye yapılan saldırıları ve sunucudan kaynaklanan problemleri gözlemleyebilmeniz ve çözüm üretebilmeniz için Search Concole’dan yararlanabilirsiniz. Search concole team kodlamalarda yaşanan sorunlar için de size en etkili çözümleri sunmaktadır.