Bugün birçok web yöneticisinin muzdarip olduğu bir konuyu ele alacağız. SEO uyumlu başlık oluşturma rehberine hoş geldiniz. Bu yazımızı okuduktan sonra inanın hem kullanıcılara hem de arama motorlarına uyum gösterecek başlıklar belirleyebileceksiniz. Sorgularda daha kolay bulunacak başlıklar üretebileceksiniz.

SEO Uyumlu Başlık Neden Önemli?

Harika içerikler üretebilirsiniz, hızlı bir web siteniz olabilir, özenli ve istikrarlı bir şekilde web sitenize yatırım da yapabilirsiniz. Fakat, etkileyici bir başlık belirlemediğiniz sürece web sayfanız arama motorlarında sönük kalacaktır. Her başlık modeli her web sitesi için uygun değildir. Biz de bu yüzden SEO uyumlu başlık oluşturma konusunda rehber niteliğinde bilgiler vermeye çalışacağız.

SEO uyumlu başlık kullanarak ortaya koymuş olduğunuz web sayfaları sitenize gelen trafiği arttırma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Elbette bunu makul şekilde yapıp kullanıcıları asla manipüle etmeyeceğiz. Google’dan Amit Patel’in söylediği gibi;

Don’t be evil” yani “Kötü olma

SEO Uyumlu Başlık Belirleme Süreci

Öncelikle kullanıcının arama amacını iyi kavramamız gerekir. Kendimizi kullanıcıların yerine koyacak olursak bunu başarabiliriz. Örneğin, Google’da “Kitap satın al” şeklinde bir arama yapsanız ve karşınıza bir blog sitesi çıksa bu sizi mutlu eder mi? Beni etmez. Çünkü burada bilgi edinme değil, satın alma modunda bir sorgu gerçekleştirmiştik ve karşımıza alakasız sayfalar çıktı.

Google ve diğer arama motorları, kullanıcılara daha iyi deneyim yaşatmak amacıyla arama amaçlarını çeşitlendirirler ve her içerik her sorguda çıkmaz. Şimdi bunu biraz açalım.

Arama amacını, temelde dört farklı şekilde ele alabiliriz.

  1. Gezinme, belirli bir işletmeyi, web sitesini ya da bir şeyi aramaktır.
  2. Bilgi edinme, genel anlamda bir bilgiyi aramaktır.
  3. İşlemsel, kullanıcıların bir şey satın almak için yaptığı arama türüdür.
  4. Ticari, kullanıcı satın almadan önce bir şeye dair özellikleri, diğer kullanıcılardan gelen yorumları vs. araştırır.

Yukarıdaki temel arama amaçlarını iyi kavrayın ve lütfen okumaya devam edin.

Örneklerle Pekiştirelim

Google her sorgu için aynı tür içeriği sıralamaz. Size çeşitli örnekler vererek anlatımı pekiştirelim.

Örnek: “Ayakkabı satın al” şeklinde bir arama yapan kullanıcı, satın alma modundadır. Bu sebeple Google, e- ticaret sitelerini gösterir.

Örnek: “Kitap nasıl yazılır?” şeklinde bir arama yapan kullanıcı öğrenme modundadır. Satın almak değil, öğrenmeyi ister. Bu yüzden arama motorları, blog gönderilerini kullanıcı karşısına çıkarır.

Örnek: “Ankara’da gezilecek yerler” sonuçlarının tamamına yakını listedir. Yani böyle bir içerik oluşturacaksanız, bu başlığın yanı sıra içeriğiniz liste şeklinde olmalı.

Örnek: “Dolar’ın geleceği” sorgusunun sonuçları, fikirlerdir. Birileri kendi yorumlarını, fikirlerini ve görüşlerini aktarır.

Örnek: “SEO nasıl yapılır” ile ilgili sonuçların çoğu yeni başlayan kişilere hitap edecek sonuçlardır.

SONUÇ

Arama amacına uygun başlık ve içerikler sizi Google’da daha görünür hale getirecektir. Fakat yine de sitenizin otoritesi çok önemlidir. Eğer ilgili anahtar kelimenizde, rekabet oranı çok yüksek ise sitenizin otoritesine de önem vermelisiniz. Site otoritesi denilince akla gelen ilk unsur Backlink’lerdir. Link profilinizi güçlü tutun.

Sonuç olarak, Arama Amacını İyi Kavramak> Alakalı Bir Başlık> Alakalı Bir İçerik size performans kazandıracaktır. Takıldığınız hususları lütfen sorun ve içeriği faydalı bulduysanız lütfen paylaşın.