SEO uzmanı, herhangi bir pazarlama ekibinin temel bir parçasıdır ve bir şirketin web sitesinin ya da içeriğin organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacak şekilde hazırlanmasından sorumludur. 

Bu kılavuzda, SEO Uzmanı mesleğinin tam olarak ne olduğunu ve bir SEO uzmanının gerçekte ne yaptığını açıklayacağız. Ardından, bu heyecan verici alanda bir kariyere başlamak hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. 

SEO Uzmanı Nedir ?

Bugün pazarlama veya reklamcılık alanındaysanız, muhtemelen bir noktada “SEO” terimini duymuşsunuzdur (özellikle, Dijital Pazarlamada çalışıyorsanız). Ancak SEO tam olarak nedir ve başarıya ulaşmanıza yardımcı olmak için bundan nasıl yararlanabilirsiniz ?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir ?

Milyonlarca insan, sorularına yanıt bulmak için her gün Google ve Bing gibi arama motorlarını kullanıyor. Bu nedenle organik arama, müşterileri web sitenize çekmek için en iyi kanallardan biridir. Aynı zamanda “ücretsizdir” (üst düzey web sitelerine sahip çoğu şirket içerik oluşturmaya önemli miktarda para harcamasına rağmen). Bu nedenle popüler terimler için ilk sayfada görünmek oldukça rekabetçidir. 

Arama motoru optimizasyonu, dijital içeriğinizin “yüksek kaliteli” ve “düşük kaliteli” içeriği ayırt etmek için arama motoru algoritmaları tarafından kullanılan mümkün olduğunca çok kriteri karşılamasını sağlamayı gerektirir. Bunu yapmak kolay değildir. Özellikle arama motoru şirketlerinin sıralama algoritmalarının mekaniğini çok gizli tuttukları düşünüldüğünde. 

Bununla birlikte, temel olay şu şekildedir:

Arama yapanların sorgularını uygun şekilde yanıtlayan

İnsanlar için yazılmış (anahtar kelime doldurma yok)

Optimal bir kullanıcı deneyimi sağlayan (örneğin, yükleme süresi düşük, uygun başlıkları kullanan)

Resimler için alternatif metin içeren, bozuk bağlantı veya 404 hatası vb. içermeyen

web siteleri daha değerlidir.

 “Başarılı SEO, Google’ı kandırmakla ilgili değildir. Google’ın kullanıcılarına en iyi arama sonuçlarını sağlamak için Google ile ortaklık yapmakla ilgilidir.”

Phil Frost

SEO Uzmanı Ne İş Yapar ?

Bir SEO uzmanının temel amacı, üzerine çalıştığı web sitesinin iş hedeflerini destekleyen anahtar terimler için sıralamasına yardımcı olmaktır. Basitçe anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için iyi sıralamanın ve bir web sitesine trafik getirmenin amacı dönüşüm (yeni müşteri kazanımı, marka bilinirliği vb.) kazanmaya destek olmaktır.

SEO uzmanları genellikle bir şirket içi pazarlama ekibinin parçası olarak ya da serbest bir pazarlama uzmanı olarak çalışır. Daha küçük bir şirket içi ekipte, genellikle pazarlama müdürüne rapor verirler. Daha büyük pazarlama departmanlarında SEO veya dijital pazarlama direktörüne rapor verebilirler. Kuruluşun yapılandırılma şekline bağlı olarak ücretli arama uzmanları, dijital pazarlama yöneticileri, sosyal medya uzmanları, dijital pazarlama analistleri ve diğer SEO uzmanlarını  içerebilen ekiplerinin diğer üyeleriyle işbirliği yaparlar.

Amaçları basit görünüyor olsa da, SEO uzmanları başarılı olmak için çeşitli görevleri yerine getirmelidir. 

Bir SEO Uzmanının Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir ?

Gerçek SEO uzmanı iş tanımları için interneti taradık. Araştırmamıza dayanarak, bir SEO uzmanının genel olarak üstlenmesi beklenen görev ve sorumluluklar şunlardır:

 • Mevcut içeriği optimize etmek ve yeni fırsatları ortaya çıkarmak için anahtar kelime araştırması ve rekabet analizi yapmak
 • SEO hedefleriyle koordineli olarak içerik geliştirme önerilerini yürütmek
 • Teknik SEO desteği sağlamak ve taramayı, indekslemeyi, XML site haritası oluşturma ve uygulamasını, şema işaretlemesini vb. denetlemek
 • Trafik oluşturma girişimlerinin etkinliğini değerlendirmek ve içerik, kullanıcı deneyimi ve dönüşümde iyileştirmeler için öneriler sağlamak için çeşitli kaynaklardan (Google Analytics, Yandex Metrica vb.) gelen web analizi verilerini kullanmak
 • Gösterimler, tıklamalar, dönüşümler, organik ve ücretli trafik ve kanal performansı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, mevcut performans hakkında rapor oluşturmak ve optimizasyon için önerilerde bulunmak. Bu metrikleri iki haftada bir takip etmek ve raporlamak 
 • Gelen Pazarlama ekibi için içerik önceliklerini bilgilendirecek organik arama performansı raporları oluşturmak için web analitiğini kullanmak

SEO uzmanları, SEO stratejileri oluşturmak ve yürütmek için birinci sınıf analitik becerilere ve teknik bilgi birikimine ihtiyaç duyar. Zorlayıcı olsa da, böyle bir rol de yüksek talep görmektedir.

SEO Uzmanları Nerede Çalışır ?

Bir SEO uzmanı, bir web sitesi olan herhangi bir şirkette, bir ajansta veya hatta bağımsız bir danışman olarak çalışabilir. Özel bir alan olduğu için, küçük ve orta ölçekli işletmeler, bir ajansla çalışamayabilir ya da SEO uzmanı tutamayabilir.

SEO uzmanlarını genellikle daha büyük kuruluşlarda, pazarlama ajanslarında veya organik arama yoluyla satışlarını veya öncü taleplerini artırmaya özellikle hevesli olan firmalarda karşılaşabilirsiniz.

Bir SEO Uzmanının Hangi Becerilere İhtiyacı Vardır ?

Genellikle iki tür SEO uzmanı vardır. Teknik SEO’ya daha fazla eğilenler ve içerikle daha çok ilgilenenler. Her parça için başarılı olmaları gereken beceriler çoğunlukla aynıdır. Ancak küçük bir farklılık vardır. İşte örtüşen beceriler:

 • Ahrefs, Screaming Frog, Google Analytics, Excel, SEMRush, MOZ ve Google Search Console gibi araçlarla akıcılık
 • Kampanya sonuçlarını değerlendirmek ve hangi anahtar kelimelerin sıralamaya gireceği (ve bunu başarmak için nasıl bir içerik gerektiği) konusunda stratejik kararlar almak için analitik bilgi birikimi
 • Diğer yüksek kaliteli web sitelerinden geri bağlantılar almak, pazarlama ekibinin geri kalanıyla işbirliği yapmak, SEO çabalarının iş KPI’larına nasıl katkıda bulunduğunu göstermek için verileri iç görülere dönüştürmek ve paydaşlara çabalarınızın ardındaki mantığı açıklamak için efektif iletişim yetenekleri
 • Raporlama ve sunum becerileri
 • Farklı SEO çabalarının tüm hareketli parçalarını yönetmek için titiz organizasyon becerileri

gereklidir.

Teknik SEO Becerileri

Teknik SEO’ya daha fazla odaklanan bir SEO uzmanının teknik denetimler yapması gerekecektir. Bu, bozuk bağlantıların, web tarayıcı sorunlarının, toksik geri bağlantıların ve daha fazlasının belirlenmesini ve çözülmesini içerir. Ayrıca , diğer yeterliliklerin yanı sıra dahili bağlantı oluşturma, HTML’ye şema işaretlemesi ekleme ve bir XML site haritası oluşturma konusunda keskin bir göze ihtiyaçları olacak.

İçerik SEO Becerileri

İçeriğe odaklanan SEO uzmanlarının, trafiği web sitelerine çekecek içeriği oluşturmak için yazma püf noktalarına sahip olmaları veya SEO’nun en iyi uygulamalarına uyan içerik oluşturabilmeleri için yazarlar için yönergeler sağlayabilmeleri gerekir. Ayrıca, yalnızca SEO’ya hizmet etmekle kalmayan, aynı zamanda markayla uyumlu, hedef kitleyle alakalı ve güvenilirlik oluşturmaya yardımcı olan içerik türünü de iyi anlamaları gerekir.

“Daha iyi içerik, daha fazla içeriğe ağır basar.”

Rand Fishkin

Bir SEO Uzmanı Ne Kadar Kazanır?

SEO uzmanları için ücret, yaşadığı şehre, beceri düzeyine, şirket büyüklüğüne ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, Türkiye maaşları yaklaşık olarak 5.000 – 15.000 ₺ arasında değişmektedir. 

Türkiye dışında, SEO uzmanları şunları kazanmayı bekleyebilir:

 • İtalya’da 24.297 €
 • Meksika’da 231.958 MXN
 • Avustralya’da 83.021 AUD
 • Singapur’da aylık 3.500 SGD 

Bir SEO Uzmanı Olarak Bir Kariyer Düşünmeli Misiniz ?

Bir SEO uzmanı olarak kariyer için uygun olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Kendinize sormanız gereken bazı sorular şunlardır:

 • Verileri analiz etmekten ve sonuçların arkasındaki “neden”i aramaktan hoşlanıyor muyum?
 • Arama motoru algoritma değişikliklerine ayak uydurmak ve stratejilerimi buna göre ayarlamakla ilgileniyor muyum? 
 • SEO’nun teknik tarafı ilgimi çekiyor mu?
 • Stratejik düşünür müyüm?
 • Karmaşık fikirleri, teknik bilgisi olmayan kişilerin anlayabileceği kavramlara çevirebilir miyim?
 • İyi bir yazar veya editör müyüm, yoksa içerik oluşturucularla işbirliği yapmakla ilgileniyor muyum?

Google’ın yılda tahmini 2 trilyon arama sorgusu sunduğu ve e- ticaret satışlarının perakende pastasından giderek daha büyük bir pay almaya devam ettiği göz önüne alındığında, arama motoru optimizasyonu, girmek için harika bir alandır. Sınırlı arama sonuçları için daha fazla işletme rekabet ettikçe, ücretli arama daha pahalı hale gelecek ve organik sonuçları çekici bir alternatif haline getirecektir. 

Bir SEO Uzmanı Olarak Kariyerinize Nasıl Başlayabilirsiniz ?

Bir arama motoru optimizasyonu uzmanı olarak kariyerinizi geliştirmek için birkaç şey yapabilirsiniz. Örneğin:

 • Ahrefs, Screaming Frog ve Google Analytics gibi popüler SEO araçlarının nasıl çalıştıklarını öğrenmek için bazı ücretsiz denemelerini deneyin. 
 • Udemy’den bir dijital pazarlama eğitimi alın veya SEO’nun temelleri ve en iyi uygulamaları hakkında birkaç ders alarak, sanat ve bilimin ilgi çekici birleşimini daha iyi anlayın. 
 • İşleriyle ilgili neyi sevdiklerini ve neyi sevmediklerini öğrenmek için SEO uzmanlarıyla veya SEO deneyimi olan dijital pazarlamacılarla konuşun. İşin farklı yönlerini anlamak önemlidir. Bu yüzden sahaya gözleriniz açık olarak girmelisiniz.

İster SEO öğrenmeye devam etmek istiyor olun, ister yalnızca bir SEO uzmanı olmak için gerekenleri daha iyi anlamak için istekli olun, ilerlemek için birçok seçeneğiniz olacağından emin olabilirsiniz. 

SEO Uzmanı Olmak İçin Hangi Nitelikler Gereklidir ?

Bir SEO uzmanı, futboldaki oyun kurucuya benzer. Üst düzey oyun kurucular birçok oyun planını öngörürler ve fırsatları yakalarlar.

SEO ajansımız yüzlerce müşteriyle çalıştığından, müşterilerimizin Google’daki sıralamasını nasıl iyileştirebileceğimize ilişkin kalıpları, eğilimleri ve taktikleri öğrendik.

Aşağıda bir SEO uzmanının 10 niteliğinin bir listesi bulunmaktadır:

 • Kaliteli içeriğin önemini anlarlar. Sitenizde iyi içeriğiniz varsa, ziyaretçiler daha uzun süre kalacak, daha fazla bilgi edinecek ve harici sitelerin içeriğinizi paylaşma ve ona geri bağlantı verme olasılığı daha yüksek olacaktır. Google, EAT’ye çok önem verir. Sitenizin bir hizmet sayfasına içerik yazarken veya bir blog yazısı oluştururken, yetkili olmalı yani bir uzmandan gelmeli ve iyi yazılmış olmalıdır.
 • Geri bağlantıların önemini anlarlar. Geri bağlantılar, Google’ın algoritmasının temelidir. Moz’a göre, bağlantı kurma, diğer web sitelerinden kendi web sitelerinize köprüler edinme sürecidir. SEO’nın karmaşık ve birçok katmanı olsa da, kaliteli geri bağlantılar edinmenin önemini anlamak önemlidir.
 • Site yapısının önemini anlarlar. Sağlam bir URL yapısı oluşturmak, bir SEO uzmanı tarafından bakılması gereken ilk şeylerden biridir. Çoğu zaman, bir URL yapısı özensizdir ve anlaşılması zordur. Gereksiz URL’leri birleştirmek ve temiz bir yapı oluşturmak, kullanıcı deneyimini iyileştirecek ve Google’ın anlamasını kolaylaştıracak, bu da SEO’nuza yardımcı olacaktır.
 • İşin teknik yönünü anlarlar. Ajansımız, bizi diğer SEO ajanslarından ayıran kurum içi geliştiricilere sahiptir. Bir SEO uzmanı teknik açıdan güçlü bir anlayışa sahip olmalıdır. Search Engine Watch, teknik bir SEO denetiminin en önemli 12 unsurunun harika bir listesini derledi. Hızlı site yükleme hızı, sitelerinizin robots.txt dosyasını kontrol etme, sitenin https ve güvenli olduğundan emin olma, XML site haritalarını düzgün bir şekilde gönderme ve robots.txt dosyalarınızı kontrol etme, bir SEO uzmanının bilmesi gereken öğelerden birkaçıdır.
 • Raporlama yaparlar. Anahtar kelimelerinizi rakiplerinize karşı izliyor musunuz? Bu basit ama göz ardı edilmemelidir. Anahtar kelimeleri takip edebilir ve sıralamayı analiz ederek kalıpları yakalayabilirsiniz.
 • Dönüşümlerin ve satışların önemini anlarlar. Artan organik trafik ve anahtar kelime sıralamaları iyi bir şeydir. Tüm site trafiğiniz, yeni iş veya geri bağlantı oluşturmayan bir blogdan geliyorsa, pek iyi olmaz. İşe aldığınız SEO uzmanının Google Analytics’teki dönüşümlere baktığından emin olun ve organikten kaç yeni potansiyel müşteri ve satış elde edildiğini ölçün. Hangi içeriğin satışları artırdığını görmek için daha ayrıntılı bir inceleme yapılmalıdır.
 • Bir SEO uzmanı sitenizi hızlıca denetleyebilir. Önemli web sayfalarına çıplak gözle bakabilir ve SEO’nuzu engelleyen önemli eksiklikleri anında tespit edebilir. Bir yazılım tarafından oluşturulan bir rapor yardımcı olabilirken, bir SEO uzmanı önce neyin üstesinden geleceğini bilecektir.
 • Anlamlı blog içeriğinin önemini anlarlar. Blog yazan şirketler, web sitelerine %97 daha fazla bağlantı alıyor. Sitenize backlink alabilmeniz için içeriğin bilgilendirici olması gerekmektedir. Blog içeriğiniz kabarıksa ve paylaşmaktan gurur duymadığınız bir şeyse, stratejinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Bloğunuz işletmeniz için bir satış aracı olmalıdır.
 • Çevrimiçi incelemelerin önemini anlarlar. Tek bir inceleme, dönüşüm oranını %10 artırabilir. Müşterilerin %72’si yorumları okuyana kadar işlem yapmıyor. Çevrimiçi incelemeler işletmeniz için çok önemlidir. Google My Business, Yelp, Facebook veya Schema işaretlemesi ile kendi web sitenizde incelemeler alın , çevrimiçi incelemeler işletmenizi meşrulaştırmanıza ve insanların markanıza daha fazla güvenmesine yardımcı olabilir.
 • Google’da en üst sıralarda yer almayı garanti etmezler. Kendine güvenen bir SEO uzmanı garanti vermez çünkü Google’da hiçbir şeyin garanti edilmediğini bilir. Birisi size “bir ay içinde garantili en iyi yerleştirme” konusunda satış konuşması yapıyorsa çok dikkatli olun. Bilgili bir SEO uzmanı, Google’da birinci sayfada konumlandırmayı başarmak için strateji ve taktikleri ana hatlarıyla açıklayacaktır, ancak garanti vermezler.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO Uzmanlığı Ücreti Ne Kadar ?

Bu tamamen çalışma yapılacak anahtar kelimeye ve çalışma talep eden kişi ya da kurumun beklentisine göre şekillenmektedir.

Hosting Firması Seçimi Önemli Mi ?

Daha hızlı ve kaliteli bir hosting kullanmak daha avantajlıdır.

Google Reklamları Kullanmak SEO İçin Etkili Mi ?

Kullanıcıları, içeriğimize davet etmek ve ilgi uyandırmak açısından evet. Onun dışında ölçümlenmiş bir veri yoktur. SEO ve ADS farklı türden çalışmalardır.

SEO Uzmanlığının Sertifikası Var Mı ?

Bu konuda çeşitli kişi ve kuruluş sertifikasyon programı oluşturabiliyor. Bunların uluslararası geçerliliği bulunmuyor. Ancak çalışacağınız kişilere uzmanlığınızı ispat etmek açısından artı katacaktır.

Güçlü SEO İçin Özel Yazılım Mı ? WordPress Mi ?

Hangi CMS (İçerik Yönetim Sistemi) türü kullanılırsa kullanılsın ortaya çıkan çalışma kaliteli olmalıdır. Ancak WordPress’in bariz bir SEO üstünlüğü olduğunu tecrübelerimizden hareketle ifade edebiliriz.