SEO’ya Genel Bir Değinelim

SEO, yani bilinen adıyla Search Engine Optimization. Bizim anladığımız şekilde söylemek gerekirse Arama Motoru Optimizasyonu. Peki nedir bu Arama Motoru Optimizasyonu ve neden bu kadar ilgi görüyor? Hepsi ve daha fazlası bu, SEO‘ya Giriş dersimizde.

Eğer bir web siteniz varsa onu daha çok kişiye eriştirmek ve daha çok trafik almak istersiniz. Burada trafik kelimesi, sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınız için kullanılır. Bizler bunlar için çeşitli yollara başvurarak sayfamıza ziyaretçi çeker ve var olan ziyaretçilerimizi korumaya çalışırız.

Bunlar için hiyerarşik bir eğitim düzeni ve içerik oluşturduk fakat bu giriş eğitimimizde değinmek istediğim kendi notlarımdan bazı hassas noktalar var. Bunlar şuan için ön bilgi mahiyetinde olup sizlere tavsiye niteliğindedir.

  • Sayfan ile ilgisiz/alakasız etiketler kullanmamaya dikkat et. Eğer bunları yaparsan spam yiyebilirsin. İpucu, tadında bırak 🙂
  • Doğru ve kaliteli Alan Adı ve Barındırma Hizmeti almalısın. Çünkü web site bu iki temel unsurdan meydana geliyor. Bu hizmetlerin alındığı yerler kesinlikle güvenilir olmalı ve Alan Adı 20 karakteri geçmemelidir. Bkz.Weberro.
  • Siteni ziyaret eden kullanıcı ya doğrudan ya da dolaylı olarak ana sayfanı ziyaret edecektir. Bundan dolayı ana sayfanda mutlaka güncel konular, son yazılar vs. buraya eklenmeli ve kullanıcının aradığını bulması sağlanmalıdır.
  • Favicon ekleyin. Favicon her web sitesinin sembolüdür.
  • Her Paragraf 3-5 cümleyi geçmemeli, ağır ve süslü bir dil yerine sade ve anlaşılır olması daha uygundur.
  • Siteniz için ücretli olarak tema alsanız da bizzat kendiniz yapsanız da mobil uyumluluk çok önemlidir. Web sitenizin mobil uyumluluğuna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Mobil uyumluluk testi için lütfen buraya tıklayın.

SEO konusunda inanıyorum ki herkes belli bir noktaya gelir ancak sabırla çalışmak gereklidir. Ben sizler için belirli bir düzen içerisinde konu araştırması yaptım. Her yüklediğim içerik aslında kendi başına okunabilir ve anlaşılabilir. Ancak adım adım gidilirse daha uygun olacağını düşünüyorum.

Birde SEO konusunda genelde İngilizce terimler kullanılmakta olduğundan dolayı SEO kavramlarında başka bir içerik olarak bunların anlamlarını sizlerle paylaşacağım ve ileride bu terimleri Türkçe kullanacağım.

Sitemiz mobil, tablet vs. uyumludur. Arzu ettiğiniz her an kolay bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Bu SEO’ya giriş dersimizdi. İçeriği beğendiyseniz aşağıda bulunan butonlara basarak paylaşabilirsiniz. Devamı gelecek. Ancak o vakte kadar seo uyumlu makale yazımıza göz atabilirsin.