Site içi SEO dersimizde, Site Dışı SEO’nun da önemli bir konu olduğunu ve ikisini bir arada yürütmemiz gerektiğinden bahsetmiştik. Site Dışı SEO, trafik elde etmeniz için çok önemli bir konudur. Sayfalarınız adına fazla sayıda kaliteli bağlantı verilmişse Google sizin kaliteli içeriklere sahip olduğunuzu düşünür.

Bunun hakkında bir belgesel izlemiştim. Google ve diğer arama motorlarını ve onların neye göre algoritma belirlediğini anlatıyor. Onu da buraya tıklayarak izlemenizi tavsiye ediyorum.

Site Dışı SEO

Sayfa dışı optimizasyon, sıralamanızı yükseltmek adına uzakta gerçekleşen hareketliliği temsil etmektedir. İngilizce, OffPage SEO’nun Türkçe karşılığıdır. Geçen dersimizde sayfa içi SEO konularını ele almıştık. Dilerseniz sayfa içi SEO’yu biraz anımsayalım.

HTML başlıkları, anahtar kelimeler, düzgün kaynak bulucular (URL), site hızı gibi konulara değinmiştik. Sayfa dışı optimizasyonda daha çok dış etmenler ön plana çıkar ve sayfa içi optimizasyon ile uyumlu hale getirirseniz daha verimli olacaktır.

Sitenizdeki içerikleriniz ne kadar kaliteli, özgün vs. olsa dahi bağlantılarınız mutlaka olmalı. Yani içeriğinizde dış bağlantı vermeniz de başka sitelerin sizin sitenizin bağlantısını vermesi önemli. Şayet varsa da bunların sayılarını artırmalıyız.

Sosyal medya’da aktif olmalısınız. Eğer bir sosyal medya hesabınız yoksa hemen bir facebook sayfası oluşturarak başlayabilirsiniz. Bilgilerinizi kişiselleştirmeyi de unutmayın. Verdiğiniz hizmeti güzel tarif edin.

Bunun yanı sıra, ilgili sektördeki web siteleri olsun, sosyal medyadaki kişiler olsun sitenizin bağlantısını neden versin? Neden içeriğinizi paylaşsın? Bunun en kolay cevabı çok kaliteli içerik üretmek olacağı için buna dikkat etmeli ve en azından temel SEO tekniklerine hakim olmak mantıklı olacaktır.

Değerli okur, yazımızın sonuna geldik. Bizler burada emek ve zaman harcıyoruz. Bunun için sizlerden tek ricamız içeriği beğendiysen ya da faydalı bulduysan lütfen paylaş herkes görsün. Ayrıca yorum ve görüşlerini aşağıdan paylaşabilirsin..