Bugünkü konumuz, OnPage SEO yani Sayfa İçi SEO. Bu bazı kaynaklarda site içi SEO olarak da geçer. Bundan dolayı kafanız karışmasın. Bir web sitesinin, arama motoru optimizasyonunu etkilemek amacıyla önem arz eden bir konu olduğunu düşünüyorum.

Site İçi SEO Taktikleri

Başlıca, HTML etiketlerinizi düzenleyin. Yani başlık ve meta başlıkları. Bunun için HTML etiketleme dilini bilmeniz yeterlidir. Eğer bunu bilmiyorsanız da sorun yok. Bir SEO eklentisi kullanarak başlık ve meta başlıkları düzenleyebilirsiniz.

Görselleri optimize etmelisiniz. Örneğin, bir jpeg formatına sahip olan resime sağ tıklayıp, ayrıntılar bölümündeki açıklamaları düzenleyin. Bunun için hemen aşağıda kendimden bir örnek ekledim.

Eğer görseliniz jpeg formatında değilse bunları yapamayabilirsiniz. Bu yüzden önce görselin uzantısını jpeg olarak değiştirmelisiniz. Bunun için bir diğer konu da bazı görsellerde telif hakkı vs. bulunduğu için bunu yapamayabilirsiniz.

Ayrıntılar bölümüne girdik. Burada başlık, konu, derecelendirme, etiketler, açıklamalar, yazarlar, çekildiği tarih, edinildiği tarih ve telif hakkı kısmını doldurmanız yeterli olacaktır. Diğer ayarları düzenlemeye pek gerek yoktur. Bu görseli sitenize yükledikten sonra da mutlaka ilgili görselin açıklamalarını düzenlemelisiniz.

Anahtar kelimenizi ise mantıklı ve yeterli şekilde belirleyin. Örneğin, bir hizmet veriyorsunuz ve bu hizmet Türkiye’deki insanları ilgilendiriyor. Ancak siz etiketlerinize başka bir dilin kelimelerini eklerseniz, o bölgenin kullanıcıları sitenize gelse dahi hemen çıkmak isteyecektir. Bunun sebebi, hem sitenizdeki dil o kullanıcıya hitap etmiyor hemde konumu hizmet alanınıza girmiyor. Kullanıcı hemen çıkınca da bu sitenize olumsuz olarak etki edecektir.

Anahtar kelimelerinizi, etiketlerinizi yazınızda çok sayıda eklemeyin. Tadında bırakın. Bu google’ın pek hoşuna gitmiyor.

Bazı Taktikler

Kullanıcılarınızın etkileşimlerini artırmak için site hızını da artırmaya çalışın. İçerik optimizasyonuna dikkat edin. Başlıca dikkat etmeniz gereken sayfa içi SEO konuları şunlardır;

  • Düzgün kaynak bulucularına (URL) dikkat edin.
  • Bir yazıda 1 tane H1, 4 tane H2, 4 tane H3 başlık olması tavsiye edilir.
  • Anahtar kelimelerinizi özenle seçin.
  • İçeriğiniz özgün ve kaliteli olmalı.
  • Site hızınız ve mobil uyumluluğu önemli. Sitenizin mobil uyumluluğunu buraya tıklayarak test edebilirsiniz.

Sayfa içi SEO önemli bir konu ancak bunun için birde sayfa dışı SEO teknikleri de edinmeniz gereklidir. Onu da sizler için paylaştım. Diğer SEO yazılarımız için lütfen tıklayın. Eğer içerik ilginizi çektiyse lütfen aşağıdaki butonlar yardımıyla paylaşın. Devamı gelecek 🙂