Sosyal Medya Danışmanlığı, Dijital Pazarlamanın bir alt kümesidir. Sosyal medya pazarlaması, bloglar, forumlar ve her türlü çevrimiçi topluluk dahil olmak üzere her türlü sosyal medya kanalı aracılığıyla çevrimiçi pazarlama tekniklerinden yararlanır.

Sosyal Medya Danışmanlığı, şirketlerin işlerini web’de tanıtmak ve ürünlerini/hizmetlerini çevrimiçi olarak pazarladığı bir dizi araçtır. Bu mesleğin uzmanlarına ise Sosyal Medya Danışmanı denir.

Bu tür dijital pazarlamayla ilgili olasılıkları daha iyi anlamak için, onu ana bileşenlerine ayırmak gerekir:

 • Sosyal CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi)
 • Viral pazarlama
 • Sosyal Medya Reklamcılığı
 • SMO (Sosyal Medya Optimizasyonu)
 • Sosyal Medya Analizi

Sosyal CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi)

Müşteri İlişkileri Yönetimi özellikle sosyal medyada, mevcut müşterilerle ya da potansiyel müşterilerle olan ilişkiyi güçlendirmek, onları tatmin etmek ve sadık kılmak anlamına gelir. Bir açıdan Sosyal Medya Danışmanlığı, aşağıdakilerin sosyal kanallara aktarılmasıdır:

 • İlişkisel Pazarlama. Müşteri ilişkileri değerini artırmayı hedefleyen bir pazarlama stratejisidir. İlişkisel pazarlama, geleneksel pazarlamanın sollanmasını temsil eder.
 • Müşteri memnuniyetini ve müşteriyi elde tutmayı hedefleyen CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi)
 • Sosyal medyanın çalışma şekli, şirketleri çevrimiçi hayranlarını dinlemeye, onları faaliyetlere ve iş kararlarına dahil etmeye ve onlara değerli bir müşteri hizmetiyle yardımcı olmaya zorlar. Bu yatay ilişki, dijital medya tarafından oluşturulan bir gerekliliktir.
 • Firmalar sosyal medya aracılığıyla eylemleri hakkında yorum, hizmet ve ürünlerle ilgili geri bildirimler, hatta iyileştirmeye yönelik öneri ve fikirler alma şansına sahiptir.
 • En iyi strateji, meydan okumaktır. İsteklere hızlıca cevap vermek, eleştirileri kabul etmek ve onları akıllı çözümlerle doğru yola koymaktır. Şirketin müşterilerine verdiği ilgiyi sosyal medya mecrasında gösteren telafi edici aksiyonlar ile olası aksaklıklara tepki vermesi önemlidir.

Sosyal CRM bu nedenle satış sonrası destek sağlayabilmek, aynı zamanda satış görüşmelerini yönetebilmek, yeni temaslar ve potansiyel müşteriler belirlemek, PR faaliyetleri yürütmek ve ticari girişimler geliştirmek anlamına gelir. Sosyal Medya tüm işletmelere çok büyük fırsatlar sunar. İş hedeflerine ve özelliklerine göre bunlardan nasıl yararlanılacağını düşünmek gerekir.

Bu stratejiler uygulandığında ve optimize edildiğinde birkaç iş hedefine ulaşılabilir:

 • Marka bilinirliğini artırmak
 • Markayı tanıtmakta aktif olan çevrimiçi bir takipçi topluluğu oluşturmak ve ürünlerini veya hizmetlerini arkadaşlarına tavsiye etmek
 • Web sitesine yeni trafik kaynakları sağlamak, olası satışlar oluşturmak ve dönüşümleri artırmak

İlişkisel Çevrimiçi Pazarlama ve Sosyal CRM, bir şirketin sosyal medya stratejisinin viral başarısının temelini oluşturur.

Viral Pazarlama

Viral Pazarlama, pazar kavramını konuşmalar olarak kabul ettiğinden, Konuşmalı Pazarlama anlamınada gelir. Viral pazarlama, belirli bir müşteri grubu tarafından daha popüler ve takdir edilmesini sağlamak için bir ürün veya hizmet hakkındaki konuşmaların hacmini artırmak için ağızdan ağıza iletişimden yararlanmayı amaçlar.

Viral Pazarlama, şirketler ve sosyal medya danışmanları tarafından oluşturulan içerikleri yaymak için kullanıcıların sosyal medyada bilinçli veya bilinçsiz olarak, kendiliğinden veya teşviklerle oynadığı aktif rolü kullanan stratejiler bütününü kapsar.

Video, mesajları yaymak için olağanüstü güçlü, viral pazarlamanın ana aracıdır. Bu terimlerle başarılı bir video viral bir video haline gelir. Viral videolara dayalı birçok sosyal medya pazarlaması örneği vardır ve bunların özel şirketler tarafından desteklenmeside gerekmez.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal Medya Danışmanlığı üzerinde belki de en hayati konu, Sosyal Medya Reklamcılığıdır. Bu sosyal ağlarda tanıtım yayınlamak amacıyla yürütülen bir tür çevrimiçi reklamcılıktır:

 • Ürünleri veya hizmetleri tanıtmak
 • Marka popülerliğini ve bilinirliğini artırmak
 • Web sitesinin reklamını yapmak
 • Sosyal medya kanallarının görünürlüğünü artırmak
 • Kullanıcıları çevrimiçi veya fiziksel mağazalardan satın almaya zorlamak için kuponlar ve indirimlerden yararlanmak

Farklı sosyal ağları kendi özelliklerine göre kullanan bir pazarlama tekniği olarak doğal reklamcılık olarak tanımlayabiliriz.

Sosyal ağ reklamcılığı, birkaç nedenden dolayı etkili bir çözümdür:

 • Belirlenen hedef kitlenin karşısına çıkmak
 • Geleneksel medya ile düşünülemeyecek olan hedef üzerinde yüksek bir kontrole izin vermesi
 • Aynı sosyal ağlar ve diğer web analiz araçları tarafından sağlanan izleme ve takip sistemleri ile web sitesine trafik gönderimini mükemmel bir şekilde ölçülebilmesi
 • Sonuçlar neredeyse canlı olarak analiz edilebilir ve sürekli ayarlamalar yapma şansı elde edilebilir

Sosyal ağlardaki reklamlar, reklamveren işlevsel özelliklerinden nasıl yararlanacağını bildiğinde kayda değer bir başarı elde eder. Kampanyanın etkisi, aynı sosyal ağ platformunda ve ilişkili olduğu web sitesinde planlanan diğer çevrimiçi pazarlama stratejileriyle ne kadar iyi koordine edildiğine de bağlıdır.

Reklam biçimleri sosyal ağlara ve kampanya ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir ve aşağıdakiler olabilir.

 • Metinsel
 • Grafiksel
 • Video
 • Multimedya

En yaygın ödeme modelleri Tıklama Başına Ödeme (CPC) ve Bin Başına Maliyet (CPM)’dir.

Şu anda en iyi reklam fırsatlarını sunan sosyal platformlar:

 • Facebook
 • Instagram

Reklamlar, kullanıcıları bir sosyal ağ dahili sayfasına (Genellikle şirketin profiline) veya bir web sitesi sayfasına yönlendirebilir. E-Ticaret sektöründe çoğu zaman sosyal medyada yakalanan kullanıcılar, ziyaretlerin tek seferde satışa dönüştürülebileceği web sitelerine gönderilir.

SMO (Sosyal Medya Optimizasyonu)

Sosyal Medya Danışmanlığı için oldukça önemli bir diğer konuda, SMO’dur. SMO, sosyal kanalları, özellikle sosyal ağ profillerini, diğerlerinden daha görünür kılmak ve arama motorlarında daha iyi sıralamak için optimize etmekten oluşan bir sosyal medya pazarlaması alt kümesidir. İyi optimize edilmiş bir sosyal ağ, bağlantılı olduğu web sitesinin sıralaması üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Sonuç olarak SMO, web sitesi sayfalarının indekslenmesini ve sıralamasını iyileştirmek için açılmak yerine, sosyal medya için benzer sonuçlar elde etmeyi ve yalnızca ikinci sırada ilişkili web sitelerini olumlu yönde etkilemeyi amaçlayan bir SEO etkinliğidir.

Sosyal medya optimizasyonuna yatırım yapmanın önemi, arama motorlarının çalışma şeklinden kaynaklanmaktadır. Bunlar, web sitelerinin sıralamasını, kullanıcıların aramalarıyla alaka düzeyine göre hesaplar. Değerlendirme, geri bağlantılar ve sosyal sinyaller de dahil olmak üzere yüzlerce faktör dikkate alınarak matematiksel algoritmalar kullanan yazılımlar aracılığıyla yapılır.

Geri bağlantılar, diğer web sitelerinden (sosyal ağlar, bloglar, forumlar vb. dahil) gelen bağlantılardır ve arama motorlarının gözleri, bir web sitesinin içeriğinin bağlantı kurmaya değer olduğunun kanıtını temsil eder.

Sosyal sinyaller, internetteki diğer web sayfalarının değerine ilişkin göstergeler olarak arama motorları tarafından sosyal kanallarda oluşturulan eylemlerdir.

Arama motorları, bir web sitesinin veya sosyal kanalın rakiplerine karşı lider konumunu oluşturmak için bu sosyal sinyalleri ölçtüğünden, kendi sosyal medya sayfalarını ve gönderilerini arama motorlarının sıralama kriterlerine göre daha erişilebilir ve değerli hale getirmek önemlidir.

Bu nedenle, Sosyal Medya Optimizasyonu, arama motorlarının örümceklerine, sosyal web sitelerinin Google, Bing, Yahoo, vb. tarafından döndürülen sonuçlardaki sıralamasını artırmak için yararlı olan tüm göstergeleri sağlamayı amaçlar. Örneğin, gönderilerin uygun şekilde etiketlenmesi ve alan URL’lerine anahtar kelimelerin eklenmesi yoluyla, kendi sosyal sayfaları konum kazanıyor, takipçileri artırıyor, kullanıcı etkileşimlerinin ve katılımının hacmini artırıyor.

İyi bir sosyal medya pazarlama planı, başından itibaren bir SMO stratejisini içerir. Görünürlüğü artırmak için arama motorlarının sıralama kriterlerinden yararlandığı için daha geniş bir SEM stratejisinin parçası olarak kabul edilebilir.

Sosyal Medya Analizi

Sosyal medya pazarlamasının etkili olabilmesi için veri toplamak ve kampanya sonuçlarını analiz etmek için bir sistemin etkinleştirilmesi gerekmektedir. Planlamanın üç temel aşaması vardır:

 • Ölçüm
 • Analiz ve yorumlama
 • Yeniden çalışma

Ölçme, sosyal medyada çevrimiçi pazarlamayı izlemek için teknolojilerin uygulanması anlamına gelir. Büyük sosyal ağlar, kendi platformlarında olağan faaliyetler ve reklam kampanyaları için izleme araçları sağlar. Google Analytics gibi web analiz yazılımları, sosyal medyadan web sitesine gelen trafik hakkında veri ve istatistik toplamaya izin verir.

Analiz etmek ve yorumlamak, dijital pazarlama stratejilerinin dayandığı hipotezleri kanıtlamak için kayda değer bir çabayı ifade eder. Planları ve yinelenen olayları, etkileşim kalıplarını, neden-sonuç ilişkilerini belirlemek, hem pazarın hem de müşterilerin daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Yeniden işleme, toplanan verileri, sosyal medya stratejileri de dahil olmak üzere dijital pazarlama planlarını iyileştirmek için değerli bilgilere dönüştürmek anlamına gelir.

Sosyal Medya Danışmanlığı İçin Beceriler

Bir Sosyal Medya Danışmanı’nın çeşitli becerileri olması gerekir. Topluluğun bir parçası olmak ve Sosyal Medya Danışmanı olmak için aşağıdaki becerilere sahip olmak gerekir.

Metin Yazarlığı

Bir sosyal medya danışmanının çok fazla yazı yazma hakkı vardır. Bu nedenle, çalışmalarının telif hakkını nasıl alacağını bilmesi gerekir. Bu nedenle, doğru yazı stilini bilmek bir zorunluluktur.

Araştırma

Sosyal medya dünyasının tüm haberlerinden ve dinamiklerinden haberdar olmak bir önceliktir. Uzmanlık alanınızda mümkün olduğunca fazla bilgiye sahip olmak çok önemlidir. İyi bir yönetici uyarılarını her zaman açık tutacaktır.

Müşteri Hizmetleri Becerileri

Hedefiniz bir şeyi tanıtmak olduğunda, müşterilerinizle nasıl başa çıkacağınızı bilmek gerekir. Müşterilerin soruları olma eğilimindedir ve cevaplar için sosyal medya hesaplarına bakarlar.