Sosyal Medya Reklam Uzmanı

Sosyal-Medya-Reklamciligi

Ülkemizde Facebook kullanımı ilk 10 ülke arasındadır. Sırf bu veriye bakarak bile ülkemizde Sosyal Medya’ya olan ilgi ispat olunabilir. Sosyal Medya Reklam Uzmanı, gerek uygun bütçeler ile reklam vermek isteyen firma sahiplerine gerekse de işini dijitale taşımak isteyen firmalar için bulunmaz nimettir.

Sosyal medya üzerinden reklam vererek, az bütçe ile dahi yüksek gösterime sahip tanıtımlar yapılabilir. Sosyal medya platformlarında reklam vermek küçük, orta ve büyük ölçekli tüm firmalar için elzemdir.

Neden Facebook/ Instagram ?

Sosyal Medya Reklamcılığı, denilince akla hemen Facebook ve Instagram reklamları gelir. Bu haksız bir şüphe değildir. Çünkü Facebook, bu konuda tamamen kendini aşmış bir konumdadır. 2012 senesinde Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolara satın alarak reklamcılıkta başı çeken mecra oldu.

Facebook ve Instagram’da gelişmiş reklam ara yüzlerinin bulunması, 10 Tl’ye bile reklam verilebilmesi ve çok kişi tarafından aktif kullanılması burayı, Sosyal Medya Reklamcılığı alanında önemli bir hale getirmektedir.

Çeşitli reklam türleri ile sektörümüzle alakalı reklamlar vermeliyiz. Bunun için gerekli olan reklam türlerini iyi tanımalıyız. Ancak genel bir edinim olması açısından sizlerle Facebook reklam türlerini paylaşmak isteriz.

Facebook Reklam Türleri

Kullanılacak reklam türleri sektörümüze ve amacımıza uygun olmalıdır. Facebook reklam türleri üç ana başlıkta ele alınabilir.

  • Bilinirlik
  • Değerlendirme
  • Dönüşüm

Bu reklam türlerinin kendilerine ait alt modelleri bulunmaktadır. Örneğin, siz yeni bir marka oluşturduysanız öncelikli olarak, Bilinirlik reklamları altında, “Marka Bilinirliği” reklamlarını kullanmanız tavsiye olunur. Bu reklam türü, markanızı daha fazla kişiye göstererek, bilinirliğinizi artıracağı için ilk etapta kullanılabilir.

Buna ek olarak, Facebook piksel kurmak bize yardımcı olacaktır. Bu bir tür kod parçasıdır. Bu kod parçası ile web sitenize giren kullanıcıları bir hedef kitle havuzunda toplamanızı sağlıyor. Daha sonraları bu hedef kitleye özgü reklamlar çıkabilirsiniz.

Bunun için ise bu kod parçacığını web sitemize ya da Google Tag Manager hesabımıza ekleyip aktif hale getirebiliriz. Bunun ardından saptamış olduğumuz hedef kitleye özgü reklamlar çıkabiliriz.

Sizde, profesyonel bir Sosyal Medya Reklam Uzmanı tarafından destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlam reklam optimizasyonları ile size değer katacağız.