Sosyal medya, SEO ilişkisi hakkında farklı görüşler var olsa da sosyal medyanın öneminin yadsınamayacağını savunan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Günümüzde insanların sosyal medyada geçirdiği vaktin artması, beğeni ve yorumların satın alma tercihlerini ciddi oranda etkilemesi; arama motorlarının da sosyal medya verilerini değerlendirmeye alması zorunluluğunu doğuruyor. Sosyal sinyallerin önemi hakkında güzel bir yazı yazdık. Lütfen okumaya devam edin.

Sosyal Medya/ SEO İlişkisi

Sosyal medyada takip ettiğiniz sayfalar ve yaptığınız beğenilerle Google’da arama yaparken karşılaştığınız olmuştur. Yine aynı şekilde Google aramalarınızda profiliniz açıkken size sunulan sonuçlarla; profiliniz kapalıyken size sunulan sonuçlar farklı olabilir. Bu noktada Google sizin ilgi alanlarınıza, beğenilerinize ve takip ettiğiniz kişilerin beğenilerine göre kişiselleştirilmiş arama sonuçları sunar.

Farklı sosyal medya mecraları arasında şu anda en çok kullanıcıya sahip olan Facebook’tur. Facebook, SEO açısından size farklı fırsatlar sunar. Sizin hedeflediğiniz kitleye uygun ve etkileşimli takipçi sayısı oldukça fazla olan hesaplardan alacağınız Backlink’ler, SEO açısından size olumlu geri dönüş sağlar.

Şahsi Facebook hesabınızdan da hedef kitlenizle etkileşim kurarak, web sitenize doğru bir trafik sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan sosyal medyada sizi takip eden kişilerin bot hesaplar değil, gerçek kişiler olması ve hedef kitlenize uygun olmasıdır. Hedef kitlenize uygun olmayan kişilerin web sitenizi ziyaret etmesi, size çok fazla fayda sağlamaz.

Sosyal Medyada Bilinirlik ve SEO

SEO, sosyal medya ilişkisi üzerinde çok şey söylemek mümkün. Bunlardan biri de sosyal medya kullanıcılarının sizin hakkınızda yaptığı değerlendirmelerdir.

Twitter’da atılan tweetlerle, Facebook’ta yapılan paylaşımlarda ve Instagram yorumlarında web siteniz hakkında yapılan olumlu yorumlar, web sitenize kalıcı bir trafik sağlayabilir. Fakat bir de bunun tersi durumları da göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer e- ticaret yapıyorsanız sosyal medyada sizin hakkınızda yapılan olumsuz yorumlar, sosyal sinyallerin negatif bir etki
yaratmasına neden olarak; hedef kitlenizin hakkınızda olumsuz bir görüşe kapılmasına yol açabilir. Bu nedenle ilk önce müşteri memnuniyetini esas alan bir politikayla ticari faaliyetlerinizi yürütmeniz size katkı sağlayacaktır.

Instagram ve SEO İlişkisi

Etkili bir şekilde yapılan Instagram SEO çalışması da sosyal sinyalleri doğru olarak
kullanmanıza yardımcı olur. Instagram profilinizin SEO açısından uyumlu anahtar kelimelerle düzenlenmesi, iletişim bilgilerinizin eksiksiz olması ve düzenli paylaşım yapılması takipçi sayınızı olumlu yönde etkiler. Hashtaglerin hedef kitlenizle ve markanızla alakalı olması ve fotoğrafların alt metinlerle, açıklamalarla desteklenmesi daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar.

Google Sıralamasında Sosyal Sinyallerin Önemi

Sosyal medya, Backlink açısından son derece etkili bir araçtır. Sosyal medyayı markanızı ön plana çıkarmak için kaliteli bir Backlink aracı olarak kullanabilirsiniz.

Bir marka sosyal medyada ne kadar güçlüyse, web sitesine o kadar çok trafik sağlar. Çok sayıda etkileşimli takipçiye sahip hesapların bir web sitesini önermesi durumunda, Google bunu sinyal olarak algılar. Bu durum sıralamalar üzerine etki edebilir. Fakat çok az sayıda takipçisi olan ve güvenilir olmayan hesapların paylaştığı linkler için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Bu noktada kaynağın güvenilirliği Google açısından önem arz eder. Hakkınızda yapılan olumlu bir yorumu okuduktan sonra web sitenizi merak ederek tıklayan kişi sayısı size yeni müşteriler kazandırır. Bu sayede doğal yollarla trafik elde ederken, kaliteli Backlink’de elde etmiş olursunuz.

Özetle: Sosyal Sinyallerin Önemi

SEO, sosyal medya ilişkisinin trafik sağlama noktasında ve popülerliği arttırma noktasında olumlu sonuçları olduğu aşikardır. Fakat arama motoru sıralamaları konusunda doğrudan etkisinin ne oranda olduğu konusunda net bir şey söylemek şu aşamada zor görünmektedir. Yazımızda bahsettiğimiz dolaylı etkilerin sonucu olarak ortaya çıkan bir iyileşmedir. Sürekli güncellenen Google algoritmalarının, sosyal medya’ya entegre edilmesi konusunda ilerleyen süreçte farklı gelişmeler söz konusu olabilir.