Özellikle WordPress Uzmanları tarafından iyi bilinen bir konuyu ele alıyoruz. Tıkladığınız bağlantı güvenli mi? Bunu öğrenmek için şüphesiz birçok yöntem var. Ancak çok basit ve hızlı bir yöntem ile bunun hakkında bilgi almanız mevcut. SSL Sertifikası olan bir web sitesinde dolaşırken adres çubuğunda, “Bağlantı güvenli” ya da “Bağlantı güvenli değil” yazar. Bunun nedeni SSL yani Secure Socket Layer’dir. Dilimizdeki karşılığı ile Güvenli Giriş Katmanı anlamı taşımaktadır.

SSL, daha önceden elektronik ticaret siteleri için istenirken bir süredir tüm siteler için gerekli kılındı ve bu sertifikaya sahip olmayan web sitelerinin URL (Uniform Resource Locator yani Düzgün Kaynak Bulucu) adresinin baş kısmında “Bağlantı güvenli değil” yazmaktadır. Bu da her şeyden önce SEO için çok olumsuz bir durum oluşturacaktır.

SSL Sertifikası

SSL Sertifikası Kullanımı

SSL Sertifikası edinmek aslında çok kolay. İlgili sunucu firmanızdan bile hızlı şekilde temin edilebilir ve web sitenize uygulayabilirsiniz. SSL Sertifikası esasen bir şifreleme yöntemidir. Sunucu ile kişisel bilgisayarınız arasındaki veri transferinin güvenli koşullarda gerçekleşmesini sağlar. Kullanıcıların girdiği özel bilgileri, kötü yazılım (Malware) kullanan birisi görebilir. Ancak SSL Sertifikası bu bilgileri şifreleyerek sunucuya aktardığı için bu bilgiler görüntülenemez. Yani bir güvenlik faktörüdür.

Eğer bir web sitesinde SSL kurulumu yapılmışsa https:// şeklinde görüntülenir. HTTPS ise Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü diye dilimize geçer.

SEO ile SSL arasında bir bağlantıda vardır. SSL’de Google’ın önem verdiği SEO faktörlerindendir. Bunu yalnızca tek başına SEO faktörü olarak görmemeli ve sitemizdeki SEO yazılarımızdan faydalanmanızı da şiddetle öneririm. Unutmadan! SEO demişken size, Google SEO başlangıç kılavuzunu da tavsiye ediyorum.

SSL size genel olarak güvenli bağlantı sağlar. Veriler arasında güvenlik ve gizlilik sağlamaktadır. Veri transferinin doğru yerler olduğu konusunda biz kullanıcılara garanti vermektedir.