Selam değerli arkadaşlar. Bugünkü konumuz Ters Piramit Tekniği. Bu teknik gazetecilik ile doğmuştur. Genel mantığı, içeriğinizi en önemliden daha az önemliye doğru aktarmak denilebilir. Bu tekniği ve SEO‘ya katkısından bahsedeceğiz. Faydalı olacağı kanaatindeyim. Umarım keyifle okursunuz.

Ters Piramit Tekniği Avantajları

Ters Piramit Tekniği avantajları arasında, kullanıcılarınız yazının kendisine hitap edip etmediğini değerlendirebilir, okuyucunun ilgisinin dağılmaması sağlanabilir, okuyucunuzu heyecanlandırabilir ve içeriğinizi en iyi şekilde sunabilirsiniz. Bu sayede hem kullanıcı ilgi gösterip içeriğinizi okuyacaktır hemde SEO konusunda önemli bir verim de elde etmiş olacaksınız.

Gazeteciler bu teknikle, içeriğin en can alıcı kısmını içeriğin ilk satırları arasına eklerler. Akabinde daha az önemli olan unsurlar ile içeriği sürdürürler. Bu tarz bir yaklaşım hem kullanıcılarınıza hemde size olumlu avantajlar sağlayabilir.

Artık insanlar, doğru içeriğe girip girmediğinden dahi şüphe edercesine ilk satırları okuyup web sitenizden ayrılıp ayrılmamaya karar veriyor. Siz önemli cümlelerinizi içeriğinizin en üst kısmında paylaşarak kullanıcınıza tabiri caizse,” geldiğin yer doğru, okumaya devam et” demelisiniz.

Ters Piramit Tekniği kullanmanızın en büyük sebebi, kullanıcı eğer sitenize girdikten kısa bir süre sonra çıkacak olursa bu Google algoritmalarının pek de hoşuna gitmeyecektir 🙁

O yüzden kullanıcılarınızı sitenizde tutmaya teşvik etmelisiniz. İlk cümllenizin akabinde diğer cümlelerinizi de daha az önemli cümleler kurarak sürdürmelisiniz. Yalnız bundan önce pratik yapmanızı ve kullanıcılarınızı boğmadan içerik paylaşmanızı tavsiye ederim.

Kullanıcı içeriği okumayı tamamladığı zaman hem bilgi anlamında tatmin sağlayacak hemde hemen çıkmak zorunda kalmayacağı için SEO çalışmalarınıza da olumsuz etki etmeyecektir.

Değerli okur, eğer içeriği faydalı bulduysan lütfen aşağıdaki butonlar yardımıyla paylaş. İçerik ile ilgili fikirlerini de aşağıdaki yorum bölümünden bırakabilirsin. SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen tıklayabilirsin.