Herkese merhaba değerli arkadaşlar. Bugün sizlerle beraber, backlink sorgulama araçları konusunu işleyeceğiz. Backlink, Site Dışı SEO konusunun çok önemli bir parçasıdır. Geçtiğimiz derslerde backlink nedir? Bunu incelemiştik. Şimdi ise bir web sitesinin almış olduğu backlink’leri inceleyeceğiz. Dilerseniz rakip siteleri inceleyerek de çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

Aktaracağım siteler ücretsiz olup doğruluğunu manuel olarak kontrol etmenizi öneriyorum. Çünkü backlink sorgulama zorlu bir iş olduğu için bu konuda kesin bir şey söylemek zor bir iştir. Backlink kısaca, bir siteden başka bir siteye link yani bağlantı verme işlemidir. Bu konuda önemli olan almış olduğunuz backlink’in kalitesidir. Yani sitenize, kaliteli sitelerden konseptiniz ile uyumlu backlink’ler alabilirseniz SERP‘lerde yani Arama Motoru Sonuç Sayfalarında daha yüksek sıralamalar elde edersiniz.

Sitenizle alakasız sitelerden sık sık backlink almak, Google’ın gözünde kaliteli olmayan sitelerden backlink almak sitenize zarar verecektir. Bu ön bilgiden sonra dilerseniz araçlarımızı tanıyalım. Ben linklerini ekledim. Dilerseniz tek tık ile bu platformlara ulaşabilirsiniz değerli arkadaşlar.

BacklinkWatch, buradan ister kendi sitenizin isterseniz de rakibinizin backlink’lerini analiz edebilirsiniz.

RankWatch, bu da bir diğer aracımız. Buraya ilgili Domaini yani Alan Adını yazarak incelemede bulunabilirsiniz.

MonitorBacklink, bu da diğer backlink sorgulama araçları gibi ücretsiz bir araçtır. Güven Akışı’na kadar size ipucu verecektir. Bunu da denemenizi tavsiye ederim.

Değerli arkadaşlar, bu araçları deneyip test etmesi size kalmış. Ancak size önerim, Site İçi SEO çalışmalarınızı bitirmeden lütfen Site Dışı SEO çalışmalarına geçmeyin. Link Building yani Bağlantı İnşasını kurmadan önce sitenizi optimize edin. Bu şekilde daha sağlıklı olacaktır.

Yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Devamı gelecek. Ancak o vakte kadar backlink hakkında daha fazla bilgi almak için sıfırdan SEO yazımıza göz atmanızı öneririm.