WordPress SEO nedir diye merak ediyorsanız, SEO konusunda önemli ipuçlarını ve tekniklerini, detaylarıyla öğrenerek, sitenizi Google’da üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bugün milyonlarca WordPress kullanıcısı mevcut. Onların hepsini ilgilendirecek önemli bir konu. WordPress SEO konusu, Özellikle SEO Uzmanı adayları içinde çok değerli bir konudur.

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

WordPress’te sahip olduğunuz internet sitelerini SEO uyumlu bir hale getirmeniz için bazı eklentiler bulunmaktadır. WordPress SEO eklentisi ile ilgili araçları kullanarak daha kolay bir şekilde SEO çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Bu eklentilerden ilki Yoast SEO eklentisidir. Yoast SEO ile başlıklarınızı ve meta açıklamalarınızı kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Google’da nasıl göründüğünüzü kolay bir şekilde görme şansı sunan Yoast, snippet ön izleme olanağı da sunmaktadır.

Belirlediğiniz ve sizi öne çıkaracak anahtar kelimeleri test ederek hangisinin
size daha avantaj sağlayacağını test edebilirsiniz. Web sitenizin belirlediğiniz sayfalarını ya da siteniz de yer alan yazıları nofollow, noindex olarak ayarlayabilirsiniz. Breadcrumb özelliğini sitenize ekleyebilirsiniz. Breadcrumb sayfanıza gelen ziyaretçilerin hangi sıralamayla işlem yapacaklarını belirleyen site düzenidir.

Yoast SEO kullanımı ile Google’da breadcrumb sıralamasına uygun olarak web sitenizin snippetlerini oluşturabilirsiniz. Site haritanızı kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Çeşitli ayarları yapmanızı kolaylaştıran .htaccess ve istediğiniz noktalara arama motorlarının erişimini engelleyebileceğiniz, robots.txt işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında ve Google’da yer alan web yönetim araçlarını kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

WordPress SEO Teknikleri

Yoast eklentisi kullanımı dışında bazı ayarlamaları yaparak da SEO uyumlu bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu noktada WordPress’in size yardımcı olmak için tasarladığı birçok eklentisi bulunmaktadır. Öncelikle web sitenizin hızı SEO açısından oldukça önemlidir. Web sitenizin hızlı açılması ve sayfalar arsında geçişin hızlı olması ziyaretçi trafiğini ciddi oranda etkilemektedir. Bu konuda WordPress Fastest Cache eklentisini kurabilirsiniz.

WordPress SEO Teknikleri açısından sitenizin görsellerinin SEO uyumlu olması gerekmektedir. Bunun için uygun boyutlarda görsel kullanımı yapmalısınız. WordPress SEO eklentisi Smush Image Compression and Optimization bu konuda size gereken desteği sağlayacaktır. Uygun temayı kullanarak sitenizi dikkat çekici hale getirmeniz ve SEO uyumunu sağlamanız için tarayıcı uyumlu olan ve hızlı çalışan temalar belirlemelisiniz. WordPress’in birçok tema eklentisi bulunmaktadır. Bu noktada hedef kitlenize uygun temaları kullanabilirsiniz. Bu temalardan bazılarına ücretli olarak erişim sağlanmaktadır.

SSL Sertifikası

SSL sertifikası özellikle e- ticaret faaliyetiyle uğraşanlar için olmazsa olmaz bir özelliktir. Kötü amaçlı yazılımların ve kişilerin, sitelerinizde bulunan şifre benzeri bilgileri ele geçirmesini önlemek için gerekli güvenliği sağlamaktadır. Bu nedenle SSL sertifikalı siteleri kullanan ziyaretçiler kendilerini daha güvende hissetmektedir.

Google Araçları İle SEO Uyumluluğunuzu Arttırın Google SEO uyumluluğu konusunda size birçok yardımcı araç sunmaktadır. En iyi SEO araçları içerisinde yer alan Ads ile doğru anahtar kelimeleri kullanarak Google’da rahatlıkla bulunabilir hale gelebilirsiniz. Rakip performansını doğru şekilde analiz ederek
daha başarılı olabilmek için Google Alerts size en büyük desteği sağlayacaktır.

Rakiplerinizin hangi anahtar kelimelere ağırlık verdiğini ve nasıl içerikler ürettiğini Alerts ile takip edebilirsiniz. Google Analytics ile sitenize gelen ziyaretçilerin trafiğini analiz ederek web sitenizde iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

Ayrıca WordPress Uzmanı olarak size WordPress konusunda yardımcı olabiliriz.