Yeni Başlayanlar İçin SEO

SEO’nun Önemi

SEO İngilizce, Search Engine Optimization, yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bu optimizasyonun iyi kullanılmasıyla, arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek mümkündür. İnternet kullanıcıları en çok Google, arama motoru üzerinden aramak istediklerini taramaktadır. Ürün ve hizmetinizin aramada ortaya çıkan ilk sayfada tüketiciler tarafından görülmesi daha fazla tüketiciyle karşılaşmanıza neden olarak kâr maksimizasyonunuzu arttırma olasılığı sağlayacaktır. SEO, Google aramalarda, siteniz ne kadar yukarılarda çıkarsa, trafik artışı, o kadar olacaktır. İnternet’te bunun için birçok yol vardır.

Bunlar içinde kanıtlanan Bazıları Şunlardır:

 • Makale veya Blog yazılarıyla içeriğinizi çekici hale getirmeli, ziyaretçilerinize içerikleri, değiştirme yenileme ve başka bloklarda yayınlama izni verebilirsiniz. Böylelikle siteniz fazlasıyla geri bildirim alacaktır. Yazılarınız değişik sitelerde yayınlandıkça Backlink ve ziyaretçi sayınız artacaktır.
 • Web ortamında azımsanmayacak sayıda forum ve haber grubu mevcut. Ücretli üyelikler talep etmekteler. Kendi sitenizde ücretsiz üyelikler verin. Üyeleriniz arasında aktif ve yararlı olanları ödüllendirerek teşvik ortamı hazırlayın.
 • Web sitenizin bazı bölümlerinde, haber grupları veya forumlarda bedava dersler vermekte önemli. Bilginin senkronize ve zahmetsiz, canlı ortamda öğrenilebilme kolaylığı sitenize ziyaretçi sayısını arttırır. Sizde bu konuda uzman imajı kazanabilirsiniz.
 • Sitenizde ödüllü, kayıt ücreti olmayan yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Ödülü istediğiniz her türlü materyalle belirleyebilirsiniz. Yarışmaya katılan ziyaretçiler, yarışma sonuçlarını öğrenmek için tekrar sitenize gelecektir.
 • Shareware, demo veya freeware gibi yazılımları ziyaretçilere bedava indirme olanağı verebilirsiniz. SEO nasıl yapılır? Noktasında sitenizin bu bölümünü bedava yazılımlara ayırarak reklam yayını yapabilirsiniz. İnsanların bu yazılımları paylaşmasına izin verebilirsiniz.
 • Pr öğrenme servisi veya Sayaç Servisi vb. servislerden ziyaretçilerinizin bedava faydalanabileceği çevrim içi servisler sunarak, ziyaretçilerinize yardımcı, onları düşünen bir site olduğunuz imajı oluşturun.
 • E- posta, telefon, fax ve destek hatlarıyla sitenizde ziyaretçilerinize bedava danışma hizmeti verebilirsiniz. Danışmanlık ücretleri yüksek olduğu için ziyaretçiler sizin sitenizden bu hizmetleri bedava alacakları için ziyaret sıklıklarını artıracak, sizde reklamlarınızı kolaylıkla yapmış olacaksınız.

White Hat Seo Nedir?

Türkçe karşılığı, Beyaz Şapkalı Arama Motoru Optimizasyon‘u olarak tercüme edilen, legal ve etik yöntemleri içeren SEO türüdür. Rasyonel doğal ve gerçekçi yöntemlerle taleplere olumlu yanıt verir. Kullandığı bazı teknik ve stratejiler anahtar kelimelerin değerlendirilmesi, kıyaslamalı içerikler, geri yönlendirme ve benzeri şekildedir. Uzun vadede başarılı olunan ama maliyetli bir optimizasyondur. Google için verimlidir. White Hat SEO ‘ya ilgi duyanların daha fazla bilgi edinme imkanı verdiği, orijinal ve zengin kapsamlı, metin ile anahtar kelimelerin tamamlayıcı nitelikte olduğu, anahtar kelimelerin oransal olarak hesaplanmasını kapsayan stratejilerle sonuca ulaşmayı amaçlayan çalışmalardır.

Black Hat Seo Nedir?

Black Hat SEO Türkçe karşılığı, Siyah Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu‘dur. İllegal ve uygun sayılmayan şekilde amaca varmaya çalışmaktadır. Arama motoru sonuçlarında, kısa vadede az maliyetli olarak hızlı yükseliş sağlar. Arama motorlarını yanıltır. Bu anlaşılacak olursa, internet siteniz ceza alır. Hızlı indekslenme trafik de hızlı artış sağlama yöntemi açısından artı bir özelliğe sahiptir. Hacker’larla benzer özellikler taşıyan Siyah Şapkalı SEO’cular, arama motorlarındaki kural tanımayan bir şekilde, zarar verici davranışlar gerçekleştirirler. Bu konuda en çok kullanılan yöntem Hacklink olarak bilinir. Kısa vadeli çözüm arayanlar sitelerini hedefe kolayca ulaştırmak isteyenler bu yöntemleri kullanır.

Domain (Alan Adı) Nasıl Olmalıdır?

Domain aslında Web adresi olarak tanımlanır. Web Sitelerini bulmak için tarayıcı adres çubuğuna yazılarak, aranan adres adıdır. Kapı numarası gibi size özel olup, başkası tarafından kullanılamaz. Alan adı almak, web siteniz veya şirketinizin profesyonel bir görünüm kazanmasına yardımcı olur, marka farkındalığını güçlendirir. Güvenilirliği ve sadakati arttırır. Marka ve telif haklarınızın korunmasına destek olur. Domain Uzantıları:

 • .net – internet kuruluşları
 • .gov – Devlet kurumları
 • .org – kar amacı gütmeyen kuruluşlar
 • .edu – eğitim kurumları
 • .com – ticari kuruluşlar
 • .info – bilgi
 • .pro – Profesyonel
 • .xyz – Yeni nesil alan adı uzantısı.

Yazması, telaffuzu, akılda kalıcılığı ve hatırlanabilirliği kolay olmalıdır. Markaya dönüştürülebilecek şekilde kısa, vurgulu iyi izlenim ve imajları çağrıştırmalıdır. Diğer Domain’leri çağrıştıracak karıştırılabilecek isimler olmamalıdır. Özgün, orijinal, sempatik, kısa ve basit olmalıdır.

Hosting ( Barındırma Hizmeti) Nasıl Olmalıdır?

Hosting, Barındırma manasına gelen bir ifadedir. Web hosting, web sayfalarının oldukça hızlı çalışabilen bir internet bağlantısı olan bilgisayarlarda var olmasıdır. Aralıksız ve yüksek hızda hizmet sağlayan bu bilgisayarlar datacenter barındırmaktadır. Web hosting Fiyatları alan kapasitesine göre değişmektedir.

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

İşletim sistemi, trafik, web alanı, veri tabanı, subdomain, e- posta gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Hosting seçiminde en önemli unsur, Hosting alanıdır. Hosting alanı web sitesinde kullanılan yazı video ve resimlerinin saklandığı alanın genişliğini ifade eder. Web sitesi oluştururken, sitenin ihtiyacı olan alandan fazlasını almak gereksizdir. İlerleyen dönemlerde bu alanın yetersiz kalması durumunda, Hosting paketinin diskin alanını arttırarak bu ihtiyaç giderilebilir. Hosting Paketlerinde, trafik sitenize eş zamanda giren kullanıcı sayısına bağlıdır. Sitenizin alacağı, trafiği kaldıramayacak bir Hosting seçilecek olursa, siteye ulaşım engellenir. Sonraki aya kadar kapalı kalabilir. Sitenin hedef olarak belirlediği kitle ve ay bazında trafik tahmin edilerek, Hosting seçimi yapılmalıdır.

Hosting’lerde Veri Tabanı

Veri tabanı, birbiriyle ilişkili verilerin depolandığı alandır. Sitenin her kullanımında içerik veri tabanından kolaylıkla çekilerek, zaman kaybının önüne geçilir ve ayrıca veriler düzenli olarak oluşturulmuş olur. Hosting Paketleri Çeşitleri MySQL, MsSQL olarak ikiye ayrılır. Bu çeşitler, web sitenizin yazılımına göre seçilmelidir. PHP bir sitede veri tabanı kurulacaksa MySQL özellikli Hosting seçilmelidir. .ASP ve ASPX ile veri tabanı kurulacaksa MsSQL Hosting kullanılmalıdır. SubDomain, sitenin ana domain alan adının altındaki domaindir. Web siteniz altında subdomain’lere örnek olarak blog.anadomain.com, forum.anadomain.com verilebilir. Hosting’lerde E-mail Web sitesi kullanıcıları için önemli hususlardan biri e- posta kullanımıdır. Web Hosting paketlerinde kaç adet posta adresi açılabileceğine dikkat edilmelidir.

On Page ( Site İçi SEO ) Nedir?

On Page SEO, web sitesindeki tüm sayfaların detaylı olarak optimize edilmesi, arama motorlarına uyumlu içeriklerle donatılmasıdır, denilebilir. Web sitenizin analiziyle birlikte site trafik artışını sağlamak başta Google, Yandex vb. arama motorlarında üst sıralara çıkartmanın hedeflenmesine çalışılır. Bir sitenin arama sonuçlarına uygun şekilde düzenlenerek optimize edilmesi sayesinde üst sıralarda yer alması rakiplerden önce ziyaretçilerin sizi keşfetmesini sağlayacaktır.

 • Domain yaşı,
 • Site geçmişi,
 • Kayıt süresi,
 • Backlist’e girip girmediği,
 • IP no,
 • Sunucunun kalitesi,
 • Lokasyon ve güvenliği,
 • Site arayüz tasarımının kullanıcı deneyimini hedeflemesi,
 • Sitenin yazılım alt yapısı W3C’ye göre optimize edilmiş olması ,
 • SEO’ya uyumlu olması,
 • Açılış hızının Google tarafından belirlenen sayfa hız oranlarına uygun olması,
 • Benzeri platformlardaki site hareketlerinin düzenli takibinin yapılması ,
 • Site görsel ve içeriklerin özgün olması,
 • SSL sertifikasına sahip olması ve mobil uyumlu olması ,
 • Web sitesi için makale üretiminin kullanıcıları içerik kelime sayısı,
 • İmlaya uygunluk açısından tatmin etmesi.

İçerikler, ziyaretçilere faydalı olacak şekilde hazırlanırken, arama motoru botlarının da web sitenizi anlaması gereklidir. Site içi SEO işlemleri, sitenin içeriğinden teknik analiz ve tasarımına kadar Web sitesine yönelik yapılan işlemlerdir.

SEO Uyumlu URL (SEF) Nedir?

URL, Web sitelerini ziyaret edebilmek amacıyla yer tespiti yapan hizmettir. URL adres dışında, URL başında dosya, veri, transfer protokolleri http, https ve ftp- bulunur. Mail erişimi için mailto kullanımı da mevcut. SEO Uyumlu URL oluşturmak için, URL etkin ve verimli bir şekle sahip olmalıdır. URL’deki kelimeleri ayırmak için “-” orta tire kullanılmalıdır. URL’de Parametre kullanılmamalıdır. ?,&,=,# vb. Parametreler kullanılmamalıdır.

Aynı sayfaya giden birçok URL kullanmak duplicate content üretimine neden olacağı için kullanılmamalıdır. Anahtar Kelimeler, SEO Anahtar Kelime Araştırması ile Web sitesini bir veya birden çok kelimenin tanımladığı hedef anahtar sözcüklerden oluşturabilirsiniz. Site ve sektörle ilgili anahtar kelimelerle içerik oluşturabilirsiniz. İnternet’te görünür olmanın yolu anahtar kelimelerin doğru seçiminden geçer. Hedef kitleye ulaşmanın yolu budur. Uzun anahtar kelimeler tercih edilmelidir. Sebebi ise kurumu iyi tanımlamasının yanında rekabet olasılığı düşük olacağından kolay sıralama alınır. Anahtar kelime bulma araçları Google Ads Keyword Planner, Key Search, SEO monitor, Kwfinder, Übersuggest ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ücretli anahtar kelime bulma araçları ise SEMRush, Moz Keyword Explorer, Ahref’s Keywords Explorer’dır.

LSI Nedir?

Latent Semantic İndexing kısaltmasıdır. Anahtar kelime ve aralarındaki ilişkiyi tespit eden bir yöntemdir. Google, tarama yaparken her sayfayı birer birer indeksler. İndekslenen sayfalar içerisinde kullanıcıların yaptıkları aramalar ilgili kelimeler incelenir. Sayfada, sözcükler arasında anlamsal ilişki tespit edilir. Aranan kelime, bu sayfada yer almasa bile, anlamsal ilişkinin varlığı söz konusu olduğunda sonuçlar, o sayfada gösterilir.

H (Heading) Etiketi Kullanımı ve İpuçları

Heading sıralaması etiketleri, arama motoru botlarına ve sayfa içerikleri ile ilgili bilgi alabilmesi için başlıklara konumlandırılan HTML etiketleridir. 1’den (H1) başlayarak 6’ya kadar (H6) sıralanır. En önemli Heading etiketi H1’dir. En önemsizi H6’dır. Ana ve alt başlıklar ile önemli noktaları vurgulamak için başlık etiketleri kullanılabilir. WordPress’te başlık etiketi H1 ayarlanır. Diğer yerlerde H1 kullanılmasına ihtiyaç yoktur. H1, H2, H3, H4, H5, H6 heading etiketlerini kronolojik sırayla kullanılması önemlidir.

Bölüm ve alt bölümleri uygun başlıklarla yazmak, içerik tüketimini kolay taranabilir bloklara böler. Bu durum insanlar ve botlar için iyi bir şeydir. Etiketler konusunda önemli olan bazı noktalar vardır:

 • Uzun metinlere baştan sonuna kadar etiket verilmemelidir.
 • İçerik tamamlandıktan sonra Heading etiketleri verilmelidir.
 • Kısa açıklamalara Heading etiketi verilebilir.

Başlık, alt başlıkları, içeriğe göre sıralamak sonrasında uygun etiketleri vermek daha doğru olacaktır. Ayrıca Meta Açıklamaları, her sayfa ve blog gönderisine eklenmelidir. Meta açıklamasında, Anahtar Kelime kullanılmalıdır. Kullanıcı dostu Meta Açıklamalar yazmak, çekiciliği arttırır, açıklama uzunluğu 150 karakterden uzun olmamalıdır.

Site İçi Linkleme Nedir?

Birbiriyle ilişkili olan içeriklere site içi geçiş yapılmasını kolaylaştıran çalışmalardır. Alakalı, içeriğe yönlendirme işlemidir. Bu işleme, dâhili bağlantı da denir. Kullanıcı davranışlarını bilmek önemlidir. Kullanıcıların ilgisini çekebilecek farklı içeriklere linkleme yapılabilir. Site İçi Linkleme Yaparken, Ziyaretçiler sıkılmamalıdır. Gerçekten faydası olacak içeriklere link verilmelidir. Her iç link farklı sekmede açılmamalıdır. Nofollow Etiketi eklenmemelidir. Ayrıca HTML Kod yazabilmek için özel düzenleyiciye ihtiyaç yoktur. Windows altında Notepad ya da Dos-Edit, Linux altında Pico, Joe ya da Vi gibi metin düzenleyiciler yeterli. HTML sayfaları, kod yazmaksızın Frontpage,Netscope Composer programlarıyla hazırlanabilir.

Kırık Link Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Kırık Link, Broken Link olarak da bilinir. Sitelerin kullanıcı deneyimi, site yapısı ve SEO değerlerine zarar verir, kırık linkleri kontrol etmek için eklentiler ve araçlar mevcuttur. Kırık linkleri çözmek için en popüler içerik yönetim sistemi WordPress için çok sayıda eklenti mevcuttur.

WordPress Kırık Link Takibi ve Çözümü

Eklenti Kurulumu, WordPress üzerinden eklenti indirilebileceği gibi sitenizde kurulumunu yapabilirsiniz. Eklenti sayfası> eklentiler> Yeni Ekle (Broken Link Cheker) üzerinden eklenti yüklenerek etkinleştirilmelidir. 2.adımda ise ayarlar yapılmalıdır. Kurulumdan sonra etkinleştirilen eklenti otomatik kırık link araması yapsa da manuel olarak da ayarlar düzenlenebilir. Ayarlar> bağlantı bildirimler kırık link taratma sitesine girilerek sitenin adresi yazılıp, güvenlik kodu girilerek, enter tuşuna basılır, hızlı çalışan bu sistem kısa süre içinde 2000 linki kontrol ederek kırık linkleri tespit eder.

Off Page ( Site Dışı SEO ) Nedir?

Off Page SEO, bir web sitesinin otoritesini arttırmaya yönelik çalışmalar bütünüdür. Bu kapsamda en önemlisi şüphesiz kaliteli Backlinkler edinmektir. Bunlar doğal yollarla edinilmiş olmalı ve mutlaka DR ve UR değerlerine bakılmalıdır.

Backlink Nedir? Ne işe Yarar?

Backlink bir web sitesinin farklı web sitelerinden link alması anlamına gelmektedir. Bu şekilde kurulan bağlantılar arama sonuçlarında üst sıralara ulaşabilmek için etkili olmaktadır. Geri bağlantılar doğal ve doğrudan olmalıdır. Kaliteli sitelerden alınan geri bağlantılar bağlamsal ilişkisel olmalıdır. Alakalı sitelerden bağlantı almanız esas amaç olmalı.

Backlink sıralamayı geliştirir.

Arama motorları botlarından sitenize gelen bağlantıları bulup sitenizi hızlı ve etkin olarak taramasını sağlar. Ziyaretçiler tarafından istenen bilgiler http ve https protokolleriyle sağlanmaktadır. Başka bir web sitesine yönlendirme yaparken URL, metin yazısı, marka logosu şeklinde oluşturulan linkler Backlink olarak ifade edilmektedir.

Backlink Türleri

 • Profil Backlink, çeşitli gruplara üye olunduktan sonra üye profilinde yer alan biyografi, imza, hakkında, vb. alanlara site adresinin eklenmesiyle oluşturulan Backlink türüdür.
 • Wiki Backlink, Wiki siteleri üzerinden elde edilen Backlink türüdür. Makale Backlink, Makale siteleri üzerinden elde edilen türüdür.
 • Tanıtım Yazısı, En çok tercih edilen Backlink elde etme yöntemleri arasında yer almaktadır.
 • Blog Backlink, Bloglardan elde edilen türüdür.
 • Sosyal İmleme, Google’ın en çok sevdiği ve sosyal medya sitelerinden elde edilen türüdür.
 • Footer Link, Web sitelerinin Footer yada Sidebar kısmından elde edilen türüdür.
 • Dizin Backlink, Dizin sitelerinden elde edilen türüdür.
 • İwebtool Backlink, Ücret karşılığı ile geri bağlantı sağlar.
 • Firma Rehberi, Lokal SEO için önemli olan firma rehberlerinden elde edilen türdür.

Backlink Belirlerken Dikkat!

Backlink’lerin doğal ve kaliteli algılanmasını sağlamalısınız. İçerik kalitesinin yanında ziyaretçilerin sayfa bilgilerinizi paylaşmasını sağlamalısınız. Bağlantılarınızın kalıcı olması Backlink açısından önemlidir. Linkleriniz uzun vadede güven duyulan sitelerde bulunmalıdır. Bağlantı olarak eklenen sonrasında bir sebepten kaldırılan linkler, sitenizi olumsuz etkileyebilir. Sitenizdeki içerikler, daima aktüel olmalıdır. Diğer sitelerde bulunan linkleriniz her zaman ana sayfanıza değil alaka boyutuna göre farklı sayfalarınıza da işaret etmelidir.

Sitenizin alt sayfalarına link çıkışı yapılmasına dikkat ederek (PA) sayfa, otorite değerlerine de ayrıca önem vermelisiniz. Böylelikle ana URL değerini güçlendirerek markalaşma sağlamış olursunuz.

Backlink Sorgulama Araçları

Ahrefs, sorgulama araçları arasında en güçlü olan, birçok SEO firması tarafından analiz ve sorgulama için kullanılan, ücretli ve ücretsiz olarak hizmet veren bir araçtır. Ücretsiz olanında en fazla 5 adet sorgulama yapma hakkı vardır. Backlink sayısı, sosyal medya paylaşımları ve bölgesel link alınan ülkelerin yüzde, oran ve görsel bilgilerine ulaşmak mümkün.

Majestic SEO, önceki zamanlarda sitelere alınmış olan Backlink ve referansınız olan siteleri ayrı ayrı görmeye imkân sağlar. Geri bağlantıların hangi Anchor’da bulunduğu, nasıl yönlendirme yapıldığı, hangi anahtar kelimeden link geldiği, yoğunluklarıyla birlikte sunar.

Cognitive SEO, Link analiz ve dağılımını görmek isteyenler için en uygun araçtır. Çok sayıda kaynaktan veri toplayarak tek bir analiz formatıyla kullanıcıya sunar. Ücretsiz 14 gün deneme süresinden sonra ücret karşılığında hizmet alınabilir. Backlink girişi ne zaman çıkışı ne zaman vb. birçok bilgiye ulaşmak mümkün.

Rank Signals ile farklı birçok kategoride bulunan Backlinkleri görmek mümkün. Linkler nofollow/dofollow olarak kategorize edilir, Anchor Text ve Trust Rank değerleriyle birlikte gösterir.

Monitor Backlinks, Ücretsiz kullanmak isteyenlere kısıtlı sorgulama hakkı vererek, yalnızca sorgulama servisi şeklinde hizmet verir. Detaylı analize önem veren kullanıcılar için uygundur. Renkli listeleme ve ev grafikleriyle anlaşılır, sorgulama raporu hazırlar sitenizin sahip olduğu Backlink sayısını kaç IP ‘den geldiği, nofollow ve dofollow kategorileriyle detaylı bilgi verir.

Bu içeriğimiz sürekli olarak güncellenecektir. Takıldığınız konuları lütfen yorumlarda belirtin. Ayrıca Facebook’daki SEO grubumuza davetlisiniz. Grubumuz nitelikli üyelerden oluşmaktadır. Ayrıca SEO hakkında birçok sorunuza, sorununuza çözüm bulacaksınız!

Gruba Katıl