Bir Youtube kanalınız var ve onu büyütmek istiyorsunuz ancak her ay 2 milyar insanın ziyaret ettiği, günde 5 milyar videonun izlendiği bu platformda işler istediğiniz gitmiyorsa o zaman Youtube’a özgü SEO (videoların fazla izlenmesi ve kanalın abone çekmesi) tekniklerini öğrenmenizin zamanı geldi, zaten bunun için burada olmalısınız. Bu Youtube SEO Teknikleri dersimizle giriş yapıyoruz. Youtube kanalınızı nasıl geliştireceğinizi, ne tür optimizasyonlar yapacağınızı bu yazı ile arı duru bir şekilde anlatmaya gayret edeceğim.

YouTube’un Doğuşu ve Yükselişinin Temelleri

Her şeyden evvel şunu herkes bilmelidir ki Youtube ticari kaygılarla kurulmuş bir internet platformudur. Yani doğası gereği para kazanmak istiyor. Para kazanmak için de ne yapması gerek; daha fazla ziyaretçi çekmesi ve daha fazla vakit geçirmelerini sağlaması. Peki bunu başarmak için nasıl bir metot izliyor? Hatırlarsınız 2000’li yıllarda pek çok video sitesi vardı; bu sitelerde sitenin sahibi bulduğu videoları siteye atmakla meşgul olurdu. Youtube ekibiyse kendileri video yüklemek yerine başka insanların video paylaşmasına yönelik bir platform olarak kuruldu.

Bir video seyretmeye başladığınızda sağ sütunda genellikle izlediğiniz video ile alakalı seveceğiniz videolar öneriliyordu. Youtube’un bu temel mantığı tek tek video eklemekle meşgul video sitelerini ezdi geçti. İşte Youtube’un başarısının en temel sırrı burada yatıyor; isteyen herkese yayıncı olma fırsatı sunmak!

YouTube Büyümeye Devam Etti

Youtube, daha sonra bu tekniği kullanan sitelerden önde olmak için yeniliklere devam etti. 4:3 ekrandan 16:9 ekrana geçmek gibi içinde risk barındıran yeniliklere de girişti. Ancak asıl yenilikler Google’ın Youtube’u satın almasından sonra yapıldı diyebiliriz. Google Adsense gibi hizmetleri Youtube’a sorunsuz entegre etmeyi başardı ve bundan sonra Youtube İş Ortağı adında bir paket sundu. Böylece üyeler için video eklemenin maddi bir karşılığı olmaya başladı. Artık Youtube kanalı açanların haddi hesabı olmayacaktı; videoların izlensin para kazan!

YouTube SEO Teknikleri

Bakın burası önemli; siz Youtube’u ne kadar ciddiye alırsanız Youtube da sizi o kadar ciddiye alır (konu bu kadar güzel özetlenemezdi). Daha genel bakınca web sitesi olanlar için Google, internetten satış yapanlar için e-ticaret siteleri gibi diğer platformların da ana yükselme dayanağı kendilerine önem veren kullanıcılara önem vermektir. Sonuç olarak ilk Youtube SEO (kanal geliştirme veya izlenme optimizasyonu) tekniğini öğrendiniz bile; Youtube’u ciddiye alacaksınız. Ciddiye almanın içini de dolduralım; düzenli olarak içerik üreteceksiniz, videolarınız olabildiğince kaliteli ve sürükleyici olacak, kanal ve kapak resmi zaman zaman güncellenecek, videolarınıza küçük resim (thumbnail) ekleyeceksiniz, yorumları okuyup izleyicilerle etkileşim hâlinde kalacaksınız. Bu kadar basit.

Sonraki yazılarda daha derinlere ineceğim. YouTube SEO Teknikleri dersimizin ilk bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı eksik etmeyin, sorun cevaplayalım.

Ayrıca okuyunuz: https://weberro.com/sosyal-medya-danismanligi/