Youtube ‘da artık bir arama motoru olarak geçtiği için işimizi bu mecrada şansa bırakmamalı ve bahsettiğim teknikleri uygulamalısınız. Bu serimizin ikinci yazısı. Eğer ilk Youtube SEO teknikleri yazımızı okumadıysanız önce onu okuyarak başlayabilirsiniz. Youtube SEO çalışmalarınızı artık bu yazıyı okuduktan sonra kolaylıkla yapabileceksiniz!

Hazırlamış olduğunuz video içerikler başarılı bir SEO çalışması olmadan hak ettiği yere gelmez. Bu yüzden bugün burada daha radikal ve işinize yarayacak bilgiler ekleyeceğim. Bu yazımız da işin mantığından daha çok artık SEO tekniklerini uygulamaya başlayacağız.

Lütfen adım adım gidin ve kendi kanalınızda bunları deneyin. Bir sorunla karşılaşırsanız da bunu aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz değerli arkadaşlar. Hazırsanız başlayalım.

Youtube SEO Teknikleri 2 – Başlıyoruz!

İçeriklerinizde kullanacağınız görselleri lütfen özenle seçin. Çünkü bu kullanıcılarda olumlu ya da olumsuz intiba bırakacak ilk aşamadır. Ben karmaşadan ziyade daha sade bir görsel hazırlamanız gerektiğini düşünüyorum. Ancak görselin müsait bir kısmına da içeriğinizin en önemli ve can alıcı kısmını birkaç kelime ile ekleyebilirsiniz. Bu kullanıcıların aradıklarını bulmasına yardımcı olacaktır.

Başlığınızı optimize edin. İnsanlar görseliniz ile başlığınıza bakarak videoya girmeye karar verdiği için bu kısımda çok önemlidir. Ürettiğiniz bir video için etkileyici ve konu ile alakalı kelimeler kullanmalısınız. Bu hem kullanıcıların hemde Youtube algoritmasının çok hoşuna gidecektir. Haliyle izlenmeler artacaktır. Ancak lütfen başlığınız içeriğiniz ile alakalı olsun.

Açıklamalarınızı optimize edin. Emek verdiniz bir video hazırladınız ve bu videoyu Youtube’a yükleme aşamasına geldiniz. Sıra geldi açıklama kısmını doldurmaya. Trend videolara bakarsanız göreceksiniz ki açıklama kısımlarında sayfanın sahibi ilk olarak 3-5 cümlelik bir özet paylaşmış. Ardından bu içerikle benzer içeriklerin bağlantılarını paylaşmış ve ardından sonuç cümlesiyle açıklama kısmını bitirmiş. Açıklamanızda içeriğinizle ilgili kelimeler geçmeli. Ayrıca açıklama kısmında videonuzla ilgili birkaç hashtag de ekleyebilirsiniz.

Etiketlerinizi doğru belirleyin. Burada çeşitli eklentiler mevcut. Ancak ben bu işin mantığını kavramanız açısından etiket kelimeleri kendiniz araştırmanızı ve ona göre belirlemenizi önermekteyim. Etiket kelime belirleme süreci siz Youtuber’ları düşündüren bir konu olduğu için bunu biraz açmak istiyorum.

Etiket Belirleme

  • İçeriğinizle ilintili etiketler kullanmaya odaklanın.
  • Etiket konusunda çok fazla aşırıya kaçmanızı kesinlikle önermiyorum. Çünkü çok etiket, çok izlenme demek değildir. Bu konuda benim önerim 5-10 arasında etiketin yeterli olacağıdır.
  • Farklı dillerde etiketler kullanabilirsiniz. Eğer videonuz yalnızca yerel bir kitleye hitap etmiyorsa bunu deneyebilirsiniz. Bu şekilde videonuz farklı ülkelere de hitap edebilir. Ancak lütfen o dilde alt yazı ekleyin. Çünkü kimse anlamadığı bir videoyu izlemez.
  • Empati kurun. Kendinizi kullanıcıların yerine koyun. Siz olsanız bu videoyu nasıl aratırdınız? Bu kesinlikle daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim 🙂 Diğer SEO yazılarımıza buradan göz atabilirsin.